ceturtdiena, 2010. gada 23. decembris

Veco gadu pavadot, Jauno gadu sagaidot...













Dzīve rūgta, dzīve salda,
Nopil parafīns uz galda,
Cēlas dziņas, tumšas miņas,
Zaļas skuju adatiņas.

Logos sveču atspīdumi,
Zvaigznēm pretī palsi dūmi,
Klusiem vārdiem labu vēlēt,
Vecās labās plates spēlēt.

Būs jau labi, būs jau silti,
Birst no gaisa balti milti.
Maigus miegus atvelk peles,
Kūst uz mēles karameles.

Kāds pie loga pieklaudzina,
Sudrabzvaniņšnodzindzina,
Bet tu guli miegā grimis,
Nevainīgs, jo nepiedzimis.
(Aigars Voitišķis/Pēteris Brūveris)



No sirds novēlu visiem LEL biedriem un atbalstītājiem gaišus un garīgi piepildītus Ziemassvētkus, veselību, izturību un možumu Jaunajā gadā!
Izmantojot nelielu brīvbrīdi starp darbu un studijām, dalos ar šī teksta lasītājiem subjektīvās pārdomās par atklātā erudīcijas čempionāta priekšsacīkšu maratonu.
Paldies Ē.Krievam, kurš godprātīgi jau ir veicis savu observatora jeb apskatnieka pienākumus, un V. Insbergam par apjomīgo un interesanto testu!
Tā kā pati šo testu pildīju, tā sakot, sausā treniņa režīmā , tad ,paralēli pareizo atbilžu meklēšanai , varēju nedaudz pievērsties pašu jautājumu analīzei. Jautājumu bija daudz, tie bija daudzveidīgi un gana interesanti.
Savukārt, izlasot testa autora komentārus par priekšsacīkšu norisi un rezultātiem, gribētu dalīties pārdomās par mācīšanās procesu( lai gan LEL nodarbību dalībnieku vairumam mācības/studijas ir pagātnes notikums, tomēr darbojas zināmas likumsakarības attiecībā uz jaunu zināšanu apgūšanu). Jautājumu un uzdevumu sastādītāji gribot negribot nonāk skolotāju lomā, un jaunākās pedagoģijas atziņas iesaka no trim mācīšanas un mācīšanās procesu komponentiem: mācību satura, pedagoga un skolēniem kā galveno atskaites punktu( uz ko vērsti šie procesi, kas tajos ir galvenais) izvēlēties pēdējo...
Atsaucoties V. Insberga aicinājumam pilnveidot svešvalodu prasmes, noslēgumā pievienoju vēl vienu Jaunā gada apsveikumu:
I'm dreaming of a white Christmas
Just like the ones I used to know,
When the tree tops glisten
And children listen
To hear sleigh bells in the snow.

I'm dreaming of a white Christmas
With every Christmas card I write
May your days be merry and bright.
And may all your Christmases be white.

Vēlreiz novēlu visiem priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu un tiksimies jau 2011.gada 8 janvārī - ierastā laikā un vietā (RTU plkst.11)!
ar cieņu,
LEL prezidente: Anita Zaļaiskalne

otrdiena, 2010. gada 21. decembris

„Lielā Truša” baravikas, karbonāti, oktobri, sēļi, skābumi, Šveiki un citas lietas

Jāatvainojas, ka 3. individuālā čempionāta priekšsacīkšu rezultāti nonākuši pie nepacietīgajiem ieinteresētajiem interesentiem tik vēlu. Tam bija divi iemesli. Pirmkārt, V.I. aizņemtība pamatdarbā – kā nekā ir gada beigas. Otrkārt, lielais darba apjoms, lai izlabotu darbus. Tas ir lielākais konkurss, kādu esmu sastādījis LEL karjeras laikā, un lielākais tas arī paliks. Konstatēju, ka laiku patērēju tik pat, cik labojot trīs rudens nodarbību rezultātus kopā. Rezultāti atrodami raksta beigās. Finālā tikušais divpadsmitnieks dots alfabēta secībā; iegūto punktu skaits un vieta priekšsacīkstēs būs noslēpums līdz pat 8. janvārim.
Gribu dot atbildes un paskaidrojumus uz konkursa gaitā un pēckonkursa laikā izteiktajiem aizrādījumiem par „Lielajā Trusī” pieļautajām kļūdām un neprecizitātēm. Minētās kļūdas un neprecizitātes var iedalīt divās grupās: būtiskās un nebūtiskās kļūdas un neprecizitātes. Par būtiskām uzskatu četras.
1) Tehniska rakstura kļūda par „Šveika” varoņiem. Žēl, ka, manuprāt, labs uzdevums bija „jāizņem” no apgrozības. Protams, nav žēl, ka katram konkursantam tika uzdāvināti 3 punkti.
2) Par Sēlijas pamatiedzīvotājiem. Autors nebija pamanījis kādu it kā sīkumu. Proti, izrādās, ka ir atšķirība starp Sēliju, Sēliju un Sēliju. Sēlija ir gan kultūrvēsturisks novads, gan apdzīvota vieta – ciems Sēlpils pagastā, gan seno sēļu zeme. Ilgi maldoties starp sēļiem, sēliešiem, sēlijiešiem un augšzemniekiem, nolēmu mīļā miera labad piešķirt katram konkursantam pa puspunktam!
3) Par dzeramo sodu. Tā ir, kad profesionāls ģeogrāfs grib būt gudrāks par profesionāliem ķīmiķiem, uzskatīdams, ka nātrija karbonāts ir gandrīz tas pats, kas nātrija hidrogēnkarbonāts, jo karbonāts vien ir. Tiesa rezultātus tas neietekmēja, jo gandrīz visi konkursanti bija atzīmējuši V.I.prāt pareizo atbildi un nopelnījuši īstu „ķīmisku” punktu.
4) Vēl kāda ķīmiska rakstura kļūda, kuru kā savu kļūdu par 90% neuzskatu. Ieejiet Google, uzrakstiet „augsnes skābums”, noklikšķiniet meklēšanas bultiņu un Jums atvērsies Dr. agr. Līvijas Zariņas raksts par augsnes skābumu! Šī raksta tabulā skaidri un gaiši uzrakstīts ... 6. bāziskas (sārmainas) augsnes pH>6.5 ... Pēc 11. decembra plašajiem ķīmiķu protestiem, internetā latviešu un citās valodās veicu pārbaudi un tiešām nekur neatradu apstiprinājumu tam, ka sārmainas augsnes pH ir sākot ar 6.5! Pārsvarā figurēja skaitlis 7 vai skaitļi nenoteiktās robežās. Tici nu vēl pēc tam sievietēm, lai arī Dr.! Punktu ieguva tie konkursanti, kuri atzīmēja neitrālu vai sārmainu augsni.
Nebūtiskās kļūdas un neprecizitātes.
1) Viens no konkursantiem, atsaucoties uz Dr. biol. emer. Edgaru Vimbu un kādu bioloģijas enciklopēdiju angļu valodā, man aizrādīja, ka sēnes nav augi (jautājumā par Boletus edulis jeb baraviku), tā ir atsevišķa dzīvās dabas valsts. Protams, ka negribu un nevaru pretoties tik smagiem argumentiem. Rodas tikai maziņš sadzīvisks jautājums. Kā turpmāk man, kaimiņu tantei Bertai un miljoniem citu sēņotāju dēvēt sēnes? Tante Berta zina, ka kārkli, kazenes un krokusi ir augi, karpas, kazas un krokodili ir dzīvnieki; būdama ļoti erudīta tante, viņa pat zina, ka koraļļi arī ir dzīvnieki. Bet sēnes?! Sadzīvē tās dēvēt par augdzīvniekiem, dzīvniekaugiem, bezhlorofila sporaiņiem vai heterotrofiskiem eikariotiem?! Problēma ... .
2) Tas pats konkursants norādīja uz konkursa autora alošanos jautājumā par 2010. gada oktobri. Būdams cilvēks, kas tic citiem cilvēkiem un internetam, visā nopietnībā uzskatīju, ka šī gada oktobra piecas piektdienas, sestdienas un svētdienas ir notikums, kas atgadās reizi 823 gados, nevis daudz biežāk, kā ir patiesībā. Turpmāk būs mācība!
3) Vārda Jozefs rakstība vācu valodā. Tiešām, vāciski pareizi ir Joseph, nevis Jozeph.
Uzskatu, ka trīs minētās neprecizitātes nenovirzīja konkursantus uz nepareizām sliedēm un neietekmēja viņu rezultātus.
Par vienu kļūdu ir īpaša runa, jo tā ir apzināta kļūda. Pirms vairāk kā gada sākot veidot „Lielo Trusi”, nolēmu tajā iekļaut arī kādu jautājumu par lībiešiem jeb līviem, kuri ir viena no divām Latvijas pamatnācijām. Internetā pētīdams un sijādams faktus par doto tēmu, nolēmu konkursā iekļaut jautājumu par lībiešu alfabētu. Atradu it kā drošu faktu par to, ka lībiešu alfabētā ir 45 burti un drošu sirdi ieliku konkursā attiecīgu jautājumu. Liels bija mans pārsteigums, kad dažas dienas pirms konkursa izlases veidā pārbaudīdams atsevišķus konkursa faktus, konstatēju, ka lībiešu alfabētā palikuši tikai 39 burti! Tālāk vēl trakāk! Dažādos rakstos dažādās valodās bija vēl citi skaitļi: 31, 43, 49! Kaut arī bija laiks un un iespējas šī strīdīgā jautājuma vietā ielikt konkursā citu jautājumu, nolēmu to nedarīt, lai izkliegtu tīmeklī sekojošu saukli. „Cienījamie somugru profesori Budapeštas, Helsinku un Tartu universitātēs, kā arī daudzo lībiešu organizāciju pārstāvji! Beidzot taču vienojaties par elementāru lietu: cik un kādi burti ir lībiešu alfabētā!”
Atbilde uz vienu aizrādījumu. Kāda konkursante aizrādīja, ka nekorekts ir jautājums par vācu valodas artikuliem, jo visi skolā nav mācījušies vācu valodu! Piekrītu, ka visi nav mācījušies minēto valodu, nepiekrītu, ka tas ir nekorekti! Līdzsvaram bija jāuzraksta olimpisko spēļu pilsētas angļu valodā! Domāju, ka ilggadēji un vērīgi konkursanti ir pamanījuši V.I. vājību uz dažādām valodām, sevišķi latīņu valodu. Tiešām uzskatu, ka erudītam cilvēkam jāzina vairāk par divām valodām, kā arī jābūt vispārējai nojausmai (vismaz Elločkas Cilvēkēdājas līmenī) par vairākām citām, sevišķi kaimiņvalstu, valodām.
Uzdevumi, kas sagādāja vislielākās grūtības. Neviens neprata dot autorprāt pareizo atbildi par bankas karti. Tikai divi konkursanti izrādījās tikpat gudri kā nezināmais Sanktpēterburgas milicis un izdomāja, kā ar veca lifta palīdzību uzlauzt durvis. Samērā lielas grūtības sagādāja jautājumi un uzdevumi par ekonomiski fiskāli finansiālām tēmām (nu gan uzrakstīja!), sevišķi, par nekustamā īpašuma nodokli un Bokoko koboko kokobo. Jūs pareizi nojautāt, ka nav tādas valsts Bokoko. Arī koboko un kokobo ir V.I. fantāzijas augļi. Izbrīnīja lielākās daļas (!!) konkursantu aizmiglotās acis lasot III bloka 3. uzdevumu. Uzdevumā divas reizes skaidri bija minēta Latvijas PSR (nevis Latvija), pie tam pagātnes formā! Daži gan pamanījās „sagrabināt” puspunktu vai pat veselu punktu, atzīmējot 1. Maiju vai (un) 1. Septembri!
Konkursanti parādīja apbrīnojamu fantāziju, rakstot baldriāna latvisko nosaukumu. Varianti: baldrijans, baldrijāns, baldrijānis, balderjānis, balderāns, valeriāns, valerijānis.
Divi secinājumi pēc šī konkursa no sastādītāja viedokļa. Pirmais – nopietnais. Kārtējo reizi pārliecinājos, ka pat it kā drošus un pārbaudītus faktus nav par ļaunu pārbaudīt vēl un vēl. Otrais – pusnopietnais. Ņemot vērā varenās ķīmiķu „mafijas” dominanti LEL, ļoti jāuzmanās ar ķīmiskas tematikas jautājumu iekļaušanu konkursos! Šādas tematikas jautājumus un uzdevumus jāpārbauda sevišķi rūpīgi, vai vēl labāk, vispār jāizvairās no tiem!
Nobeigumā visiem, kas internetā izlasīs šo rakstu, novēlu tradicionālos priecīgos Ziemassvētkus un laimīgu Jauno (truša? kaķa? zaķa?) gadu!

LEL 2011.g. atklātā individuālā čempionāta priekšsacīkšu rezultāti
Rīga, Kaļķu iela 1, RTU 301. auditorija, 11.12.2010.g.
Finālisti, kas sacentīsies 08.01.2011.g. (doti alfabēta secībā)
Apsalons Uldis; Auziņš Alberts; Bajārs Gunārs; Barbans Jānis;
Kaņepājs Ojārs; Pupils Māris; Rukšāns Atis; Skrastiņš Kārlis;
Šeške Ingrīda; Turovskis Ivars; Veidemanis Pēteris; Vīnzarāja Sibilla.

Dalībnieki, kuri neiekļuva finālā
13. Purnis Ivars – 162.5 punkti no 300 iespējamiem (1. rezervists);
14. Krūze Inta – 157.5; 15. Kalniņa Lilija – 155;
16. Žaggere Ingrīda – 149; 17. Irbe Ārijs – 148.5;
18. Valdmanis Aivars – 145.5; 19. Dombrovska Baiba – 139.5;
20. Vabulis Vilnis - 126.

To dalībnieku rezultāti, kuri nepiedalījās čempionāta ieskaitē
Krievs Ēvalds – 181 punkts no 300 iespējamiem;
Ļaksa Maija – 170.5; Zellis Juris – 163; Līviņa Baiba – 159.5;
Trumpele Ilze – 157; Alksnis Jānis – 149.5; Pošiva Dace – 144;
Mauriņš Ivars – 143; Jansone Daina – 129; Trumpele Rita – 124.5;
Valdmane Elga – 123.5; Barščevska Silvija – 110.5; Geiba Ārija – 104.5.

Viktors Insbergs

piektdiena, 2010. gada 17. decembris

Dienā, sniegā

Sveiki, erudīti! Uzmanību, apdomas laiks- 30 sekundes! Kurš latvietis 1986. gadā sarakstījis romānu "Naktī, lietū"?
Malači, pareizi- Andris K.!
Turpretī 2010. gada 11. decembrī lielā galvas lauzīšana notika sniegotā dienā pavēsā zālē. Mazohistu bija sanākuši 35 gab., no kuriem divdesmit miera nedod erudītākā latviski runājošā lauri, t.i.- 20 kandidē uz šo titulu.
Pie jautājumiem un uzdevumiem galvenais tiesnesis Viktors I. bija pastādājis nopietni- veseli 150 gab., sadalīti 3 blokos. Kā atklājās, par šo spīdzināšanu jāpateicas Ingrīdai Š., kura esot žēli lūgusies, lai visus tā riktīgi pamokot...
Godīgi un atklāti runājot, bija dikti labi un interesanti. Paldies Viktoram I.! Kuluāros pēc lielā notikuma izskanēja viedoklis, ka viena pīppauze gan pa vidu būtu derējusi. Piekrītu!
Gan risināšanas procesā, gan jau pēc tā daži jautājumi tika anulēti. Taču, kā zināms, nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara. Uzmanību, apdomas laiks- 30 sekundes! Kāds ir krievu dramaturga Aleksandra O. 1868. gadā sacerētās lugas nosaukums? Malači, pareizi- "Arī gudrinieks pārskatās".
Noslēgumā virusologs Uldis A. visus biedēja ar dažādām gripām. Vienojāmies, ka vajag svaigu gaisu un ķiplokus, un viss būs OK!
Paldies par uzmanību!
Visiem jaukus Ziemsvētkus un labu Jaungadu novēl observators Ēvalds K.
P.S. Nez kāpēc jaunajās mājās mūs vairs necienā ar smalkmaizītēm un rausīšiem. Jādomā, ka kādas tehniskas ķibeles, ne jau nu skopuma dēļ...!!!??? ĒK

piektdiena, 2010. gada 19. novembris

Informācija par LEL atklāto individuālo erudīcijas čempionātu

Visiem LEL biedriem un interesentiem! Decembrī tiek rīkotas jau par tradīciju kļuvušās LEL atklātā individuālā erudīcijas čempionāta priekšsacīkstes.
Zem raksta pieejami arī komentāri. Ja vēlaties arī pievienoties diskusijai, bet tehniski neizdodas pievienot savu tekstu, atsūtiet uz uldis@biomed.lu.lv

LATVIJAS ERUDĪTU LĪGAS
2011. GADA ATKLĀTĀ INDIVIDUĀLĀ ČEMPIONĀTA
NOLIKUMS

Mērķis
Noskaidrot planētas Zeme erudītākos, latviešu valodu pārzinošos, cilvēkus.
Vieta, laiks un pieteikšanās
Sacensības notiek Latvijas Republikā, Rīgā, Kaļķu ielā 1, Rīgas
Tehniskās Universitātes 301. auditorijā.
Priekšsacīkstes notiek 2010. gada 11. decembrī. Dalībnieku pieteikšanās no 10.00, sākums plkst. 11.00. Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa norādītajiem telefoniem vai elektroniski: viktorsinsbergs@inbox.lv
Finālturnīrs notiek 2011. gada 8. janvārī. Finālturnīra dalībnieku un rezervistu reģistrācija no 10.15, sākums plkst. 11.00.
Organizācija un vadība
Sacensības organizē Latvijas Erudītu līga (LEL), prezidente A. Zaļaiskalne, tel. 26521684, galvenais tiesnesis V. Insbergs, tel. 29472958.

Dalībnieki, kvorums un dalības maksa
Čempionātā var piedalīties jebkurš Zemes iedzīvotājs ar labām latviešu valodas zināšanām. Čempionāts notiek tikai tad, ja tajā piedalās vismaz 20 dalībnieki. Dalības maksa Ls 5.00 priekšsacīkstēs + Ls 5.00 finālturnīrā.
Čempionāta sacensību kārtība un vērtēšana
Sacensības sastāv no 2 daļām: priekšsacīkstēm un fināla.
Priekšsacīkstes notiek rakstiskā veidā 2010. gada 11. decembrī. Dalībnieki risina lielo 150 jautājumu konkursu „Lielais Trusis 2011”. Maksimāli iegūstamo punktu kopsumma – 300. Pēc priekšsacīkšu rezultātiem tiek noteikti 12 cilvēki, kuri sacentīsies finālturnīrā. Ja priekšsacīkšu dalībnieku skaits ir vismaz 30, tad finālturnīra dalībnieku skaits ir 16 cilvēki. Dalībnieki, kuri priekšsacīkstēs ieņems vietas sākot ar 13. un zemāk (attiecīgi sākot ar 17. un zemāk), ir rezervisti, un rindas kārtībā var pretendēt uz piedalīšanos finālturnīrā, ja kāds finālturnīrā iekļuvušais dalībnieks tajā nepiedalās. Ja priekšsacīkstēs diviem vai vairākiem dalībniekiem būs vienāds punktu skaits, tad augstāku vietu ieņems dalībnieks, kurš precīzāk būs atbildējis uz papildjautājumu.

Finālā 2011. gada 8. janvārī dalībnieki sacenšas pa pāriem, mutiskā un rakstiskā veidā atbildot uz tiesneša uzdotajiem jautājumiem.
Ja finālturnīrā ir 12 dalībnieki, tad ceturtdaļfinālā automātiski iekļūst priekšsacīkšu 1. – 4. vietu ieguvēji. Astotdaļfinālā sacenšas priekšsacīkšu 5. un 12., 6. un 11., 7. un 10., 8. un 9. vietu ieguvēji. Astotdaļfināla uzvarētāji iekļūst ceturtdaļfinālā, zaudētāji sadala vietas no 9. līdz 12. atkarībā no priekšsacīkšu rezultātiem. Astotdaļfināla uzvarētāji ceturtdaļfinālā sacenšas ar priekšsacīkšu attiecīgi 4., 3., 2. un 1. vietas ieguvējiem.
Ja finālturnīrā ir 16 dalībnieki, tad astotdaļfinālā sacenšas priekšsacīkšu 1. un 16., 2. un 15., 3. un 14., 4. un 13., 5. un 12., 6. un 11., 7. un 10., 8. un 9. vietu ieguvēji. Uzvarētāji iekļūst ceturtdaļfinālā, zaudētāji sadala vietas no 9. līdz 16. atkarībā no priekšsacīkšu rezultātiem.
Ceturtdaļfināla uzvarētāji iekļūst pusfinālā, zaudētāji sadala vietas no 5. līdz 8. atkarībā no priekšsacīkšu rezultātiem.
Pusfinālu zaudētāju divcīņā tiek noskaidroti 3. un 4. vietas ieguvēji. Pusfinālu uzvarētāji superfinālā noskaidro planētas Zeme latviešu valodas telpas erudītāko cilvēku.
Sacensību laikā kategoriski aizliegta neatļautu palīglīdzekļu izmantošana. Vienīgais atļautais palīglīdzeklis ir kalkulators. Sacensību laikā jābūt izslēgtiem mobilajiem telefoniem. Sankcijas par minēto noteikumu pārkāpumiem nosaka sacensību galvenais tiesnesis.
Piezīme. LEL biedri, kuri negrib piedalīties čempionātā, bet vēlas risināt konkursu, drīkst to darīt. Viņiem tā būs kārtējā nodarbība ar parasto dalības maksu.

Finansējums
Organizatoriskās izmaksas un balvu fondu veido dalības maksas, kā arī sponsoru ziedojumi.
Apbalvošana
Visi finālturnīra dalībnieki saņem LEL piemiņas balvas. Pirmo sešu vietu ieguvēji tiek apbalvoti ar diplomiem un naudas prēmijām. Uzvarētājs saņem Latvijas Erudītu līgas ceļojošo balvu, kā arī garantētu naudas prēmiju vismaz: Ls 50.00, ja priekšsacīkstēs bija pieteikušies vismaz 20 dalībnieki; Ls 70.00, ja bija pieteikušies vismaz 30 dalībnieki.

LEL prezidente: ( A. Zaļaiskalne )

Galvenais tiesnesis: ( V. Insbergs )

Starpfinišs pirms Ziemassvētkiem

LEL 2010.-2011.g. sezonas kopvērtējums pēc 3 kārtām
(09.2010. + 10.2010. + 11.2010.)

Vieta Uzvārds Vārds Punkti ( max 300 = 100+100+100)

1. Turovskis Ivars (3) 297.4 = 100 + 100 + 97.4;
2. Bajārs Gunārs (3) 263.1 = 72.8 + 90.3 + 100;
3. Rukšāns Atis (3) 256.1 = 73.7 + 98.0 + 84.4;
4. Krūze Inta (3) 240.8 = 64.9 + 91.1 + 84.8;
5. Mauriņš Ivars (3) 237.0 = 60.5 + 83.9 + 92.6;
6. Irbe Ārijs (3) 234.1 = 70.2 + 80.2 + 83.7;
7. Alksnis Jānis (3) 233.6 = 65.8 + 87.1 + 80.7;
8. Krievs Ēvalds (3) 225.5 = 57.9 + 88.3 + 79.3;
9. Skrastiņš Kārlis (3) 217.4 = 58.8 + 81.9 + 76.7;
10. Jansone Daina (3) 196.8 = 50.9 + 76.6 + 69.3;
11. Vīnzarāja Sibilla (2) 187.0 = - + 99.2 + 87.8;
12. Zellis Juris (2) 182.2 = - + 91.1 + 91.1;
13. Šeške Ingrīda (3) 177.4 = 50.0 + 64.1 + 63.3;
14. Apsalons Uldis (2) 173.6 = - + 84.7 + 88.9;
15. Valdmane Elga (3) 170.1 = 44.7 + 52.8 + 72.6;
16. Kalniņa Lilija (3) 168.4 = 42.1 + 54.4 + 71.9;
17. Zibens Ollerts (2) 167.9 = 88.6 + - + 79.3;
18. Purnis Ivars (3) 164.0 = 43.0 + 53.2 + 67.8;
19. Pence Sofija (3) 156.7 = 42.1 + 61.3 + 53.3;
20. Ļaksa Maija (2) 153.2 = 65.8 + - + 87.4;
21. Barščevska Silvija (3) 153.2 = 47.4 + 71.0 + 34.8;
22. Vabulis Vilnis (3) 145.8 = 38.6 + 46.8 + 60.4;
23. Trumpele Ilze (3) 143.0 = 44.7 + 47.6 + 50.7;
24. Žaggere Ingrīda (3) 139.7 = 28.1 + 47.2 + 64.4;
25. Valdmanis Aivars (3) 133.4 = 30.7 + 46.4 + 56.3;
26. Pošiva Dace (2) 127.2 = 57.0 + 70.2+ - ;
27. Škuts Juris (2) 123.3 = 59.6+ - + 63.7;
28. Stankeviča Aija (2) 122.1 = 53.5 + 68.6+ - ;
29. Vāciete Ārija (2) 121.8 = - + 58.5 + 63.3;
30. Vēdiķe Ilze (2) 107.1 = 53.5 + 53.6 + - ;
31. Geiba Ārija (2) 96.6 = 48.2 + 48.4 + - ;
32. Krastiņa S. I. (2) 85.8 = 37.7 + - + 48.1;
33. Kaņepājs Ojārs (1) 81.9 = - + - + 81.9;
34. Dombrovska Baiba (1) 81.5 = - + - + 81.5;
35. Trumpele Rita (2) 81.5 = - + 41.1 + 40.4;
36. Dāniele Inita (1) 75.9 = - + - + 75.9;
37. Vasiļevska Ieva (1) 71.1 = 71.1 + - + - ;
38. Balcere Aija (1) 70.6 = - + 70.6 + - ;
39. Krustiņš Juris (1) 64.9 = 64.9 + - + - ;
40. Līviņa Baiba (1) 61.3 = - + 61.3 + - ;
41. Vasiļevskis Valdis (1) 58.8 = 58.8 + - + - ;
42. Strads Māris (1) 48.8 = - + 48.8 + - .


Piezīmes: 1) aiz uzvārda un vārda iekavās norādīts, cik kārtās ir piedalījies;
2) kārtas uzvarētājs saņem 100 punktus (procentus), pārējie kārtas dalībnieki - tādu punktu skaitu, kāda ir viņu iegūto punktu procentuālā attiecība pret kārtas uzvarētāja iegūtajiem punktiem;
3) vienāda punktu skaita gadījumā augstāku vietu ieņem dalībnieks, kurš ieņēmis augstākas vietas atsevišķās kārtās;
4) rezultāti tiek noapaļoti līdz vienai zīmei aiz komata.


Viktors Insbergs

sestdiena, 2010. gada 13. novembris

2010. gada 6. novembra nodarbības rezultāti

Vieta Uzvārds Vārds Punkti ( max 150 = 20+20+15+30+30+35)
(KM Tēvuzeme+KMBilžu+Pusnopietnā Kurzeme+P tests+Novadi+Mūs vieno Latvijas vārds)


1. Bajārs Gunārs 135 = 20+20+15+23+26+31;
2. Turovskis Ivars 131.5 = 20+19+15+26+24+27.5;
3. Mauriņš Ivars 125 = 18+20+15+23+24+25;
4. Zellis Juris 123 = 18+20+14+24+24+23;
5. Apsalons Uldis 120 = 17+19+15+24+23+22;
6. Vīnzarāja Sibilla 118.5 = 18+20+15+23+18+24.5;
7. Ļaksa Maija 118 = 18+20+14+19+24+23;
8. Krūze Inta 114,5 = 20+19+15+22+11+27.5;
9. Rukšāns Atis 114 = 19+18+15+21+21+20;
10. Irbe Ārijs 113 = 18+19+15+22+24+15;
11. Kaņepājs Ojārs 110.5 = 14+19+15+25+24+13.5;
12. Dombrovska Baiba 110 = 19+20+15+17+15+24;
13. Alksnis Jānis 109 = 18+20+15+25+12+19;
14. Krievs Ēvalds 107 = 14+20+15+18+17+23;
15. Zibens Ollerts 107 = 18+20+15+22+11+21;
16. Skrastiņš Kārlis 103.5 = 16+16+15(sast.)+24+8+24.5;
17. Dāniele Inita 102.5 = 18+15+15+24+21+9.5;
18. Valdmane Elga 98 = 11+15+15+17+5+35(sast.);
19. Kalniņa Lilija 97 = 17+16+15+19+13+17;
20. Jansone Daina 93.5 = 14+20+15+17+4+23.5;
21. Purnis Ivars 91.5 = 10+16+15+17+22+11.5;
22. Žaggere Ingrīda 87 = 16+14+15+21+1+20;
23. Škuts Juris 86 = 16+15+ - +20+19+16;
24. Vāciete Ārija 85.5 = 18+16+15+15+2+19.5;
25. Šeške Ingrīda 85.5 = 18+16+15+20+1+15.5;
26. Vabulis Vilnis 81.5 = 3+12+15+21+24+6.5;
27. Valdmanis Aivars 76 = 8+12+15+19+11+11;
28. Pence Sofija 72 = 7+19+15+17+2+12;
29. Trumpele Ilze 68.5 = 6+18+15+18+0+11.5;
30. Krastiņa Sarmīte-Ingrīda 65 = 0+20+13+11+9+12;
31. Trumpele Rita 54.5 = 0+17+14+13+1+9.5;
32. Barščevska Silvija 47 = 8+19+14+ - + - +6.


Piezīmes: 1) Vienāda punktu skaita gadījumā augstāku vietu ieņem dalībnieks, kam labāk veicies konkursā „Mūs vieno Latvijas vārds”.
2) Konkursā „Mūs vieno Latvijas vārds” visiem dalībniekiem ieskaitīta pareiza atbilde par 7. jautājumu ( Edgars Katajs).

Viktors Insbergs

svētdiena, 2010. gada 7. novembris

Trīskāršā sarkanbaltsarkanā zīmē

NOVEMBRIS LATVIJAS ZĪMĒ
Saistībā ar Latvijas neatkarības dienas īpašo izvietojumu kalendārā, šī LEL sacensība notika mēneša pirmajā sestdienā. Šajā saulainajā dienā RTU galvenajā ēkā notika vēl vismaz pāris lietderīgi pasākumi, arī mūsu iemēģinātā auditorija izrādījās aizņemta, un erudītiem nācās draudzīgi savietoties citā 3.stāva telpā. Sacensību sākumā tika apbalvoti oktobra kārtas seši laureāti un vienīgais šīs kārtas debitants. „Mezgla” redaktors Dainis Sūna pasniedza speciālsaldbalvu Ārijai Vācietei par daudzpusīgu mezglu kompozīciju „Mezgla” čempionātam.
Nostiprinās tradīcija novembra kārtā likt uzsvaru uz Latvijas cilvēkiem, faktiem un objektiem. Viktors Insbergs atklāja gaidāmo uzdevumu kontūras nedēļu iepriekš – vispār iesaku ieskatīties šajā lapā dažas dienas pirms sacensībām. Svaigāka tradīcija ir izdalīt uzdevumus pa divi uzreiz, es to arī vērtēju pozitīvi. Pirmajā pārī dalībnieki saņēma bilžu mīklu un vidzemnieka K.Skrastiņa sastādīto pusnopietnās sērijas turpinājumu par Kurzemi. Bilžu mīklā gandrīz vienmēr uz beigām paliek pāris attēli tipa „ko tas varētu nozīmēt?”, personīgi man šoreiz pietrūka apķērības vienam labi zināmam garvārdam - akumulatori. Otro uzd.pāri veidoja Latvijas novadu kontūrkarte un E.Valdmanes krustiņu-svītriņu tests par ievērojamiem cilvēkiem, ar retumis atklātiem orientierburtiem (derīgs uzlabojums- ja minimālās devās). Novadu reformai gads apkārt, tautai būtu laiks zināt. Šoreiz konkursantiem bija jāmāk nosaukt 15 kartē norādītus mazākus novadus ar +/- vadlīnijām nosaukumā un 15 lielākus – tikai pēc atrašanās vietas. Tiem, kas žēlojas par grūtībām kontūrkartes lasīšanā, iesaku tomēr saņemties un brīvā brīdī kautcik apgūt Latvijas objektu izvietojumu, jo tas var noderēt kādā neparedzamā situācijā, un nākamgad LEL novembrī noteikti. Šiem zināšan-ietilpīgajiem uzdevumiem nepietika ar sākumā atvēlētām 35 minūtēm, tiesnesis piešķīra papildlaiku. Pēc pārtraukuma sacensība turpinājās ar labi zināma formāta Viktora testu - šoreiz P-koncentrātu, plus latviski saturisku klasisko krustvārdu mīklu. Pasākums vainagojās ar Anitas nelielu lekciju par 1919.gada 11.novembri un tā priekšvēsturi, kuras beigās tikām informēti arī par vairākiem Lācplēša dienas pasākumiem šāgada 11.novembrī. Tā ir diena, kad vērts atcerēties vēsturi un atgādināt to augošajai paaudzei. Priecīgus svētkus!
Uldis Apsalons

Trīskāršā sarkanbaltsarkanā zīmē jaunās telpās Daugavmalā (29.oktobrī)
Šīs sezonas trešā nodarbība būs trīskārt īpaša. Pirmkārt, ko daudzi nezina, tā notiks nevis novembra mēneša otrajā, bet gan pirmajā sestdienā, 6. novembrī. Otrkārt, ko daudzi zina, tā notiks jaunās telpās Rīgā, Kaļķu ielā 1, RTU 301. auditorijā. Telpas tika iemēģinātas trešajā „Mezgla” krustvārdu čempionātā 23. oktobrī. Vērtējums: ļoti laba, piemērota vieta mūsu vajadzībām. Starp citu, ko zina vai atceras tikai retais, šajā pašā ēkā, tikai citā auditorijā, 1998. gadā norisinājās pirmais LEL rīkotais Latvijas krustvārdu mīklu risināšanas čempionāts! Treškārt, ko jāzina visiem, nodarbība notiks mūsu valstij īpašajā novembra mēnesī, līdz ar to tā būs veltīta Latvijas tematikai.
Paredzētas 2 krustvārdu mīklas un 4 uzdevumi. Zemgaļu izcelsmes rīdzinieks Dainis S. sagādājis krustvārdu mīklas, kas vairāk vai mazāk veltītas Latvijai. Olainiete (kurā novadā atrodas Olaine?!) Elga V. sarūpējusi jauku konkursu ar nosaukumu „Mūs vieno Latvijas vārds”. Vidzemnieks Kārlis S. sarūpējis pusnopietno testu, kas šoreiz veltīts Kurzemei. Kurzemnieks Viktors I. liks palauzīt galvu pie tradicionālā kāda latviešu alfabēta burta testa, kā arī risinot uzdevumu par Latvijas ģeogrāfijas tēmu. Bez tam šo nodarbību var uzskatīt par LEL 3. atklātā individuālā čempionāta ģenerālmēģinājumu. Čempionāta priekšsacīkstes notiks 2010. gada 11. decembrī, fināls 2011. gada 8. janvārī. Sīkāk un konkrētāk par to – nākošajos informatīvajos rakstos.
Viktors Insbergs

otrdiena, 2010. gada 19. oktobris

Oktobra vēji mnemonikas džungļos.

Viktors Insbergs 9. oktobra nodarbībai bija sarūpējis niknu ilgi solīto oktobra vēju brāzmu erudītu mnemonikas dārziņā – viņa piedāvātās homonīmu mīklas rezultāti man šķiet liecina par kolektīvu sklerozes uzliesmojumu, jo ar nākošajiem uzdevumiem līgas dalībnieki tikuši galā godam. Mājās dīvāna stūrī aplaizot cirstās brūces pašapziņā izdevās salikt teju visus piedāvātos ‘’trīsvilčus’’, tādēļ vietā šķiet mūžīgais jautājums ‘’kas vainīgs?’’. Domāju, ka mūs kolektīvi pārsteidza baltās lapas sindroms – nebija ne rūtiņu, kas norādītu burtu skaitu meklējamajā vārdā, ne glābjošo ‘’krustburtu’’, ne tik palīdzīgo variantu pie testa uzdevumiem. Atbildēt ātri un pareizi bez šiem tik ierastajiem ‘’palīglīdzekļiem’’ izrādījāmies nesagatavoti.
Nevar teikt, ka šāda veida uzdevumi pilnīgi nebūtu sastopami nodarbību praksē. Te galvenokārt pieminami individuālais un komandu čempionāti, kur jautājumi veidoti ar skarbu tiešumu – vai nu zini, vai nezini. Kaut ko līdzīgu atceros pagājušās sezonas pirmajā nodarbībā piedāvāja Ārijs Irbe. Man šķiet, ka būtu lietderīgi šāda veida uzdevumus (vai nu bildes bez papildu informācijas) piedāvāt katrā risināšanas tūrē. Tas ļautu izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem un pienācīgi sagatavoties pasaules erudīcijas pasākumam jūnija sākumā. Vēlētos aicināt līgas kolēģus atbalstīt šo pasākumu plašākā pulkā, jo jautājumu tulkošanā latviešu valodā kolēģi Anita un Uldis parasti ir ieguldījuši milzīgu darbu, kurš diemžēl netiek novērtēts no plaša dalībnieku skaita.
Vēl par cienījamā Ulda Apsalona piedāvājumu ‘’pusnopietnajos’’ konkursos piedāvāt trīs atbilžu variantus. Man šķiet, ka šosezon varētu palikt pie diviem, jo nebūt labs tonis mainīt noteikumus sezonas vidū. Varētu papildināt, lai sanāktu visās ‘’risināmajās’’ nodarbībās šis tests ar beidzamo ‘’pusnopietnā Latvija’’.
Tiekamies Mezgla čempionātā!


18.10.2010. Ivars Turovskis

otrdiena, 2010. gada 12. oktobris

9. oktobra nodarbības rezultāti

LEL 2010.g. 9. oktobra sacensības rezultāti

Vieta Uzvārds Vārds Punkti ( max 140 = 20+15+30+20+25+30)
(KM Politika+Pusnopietnā Zemgale+S,Š burta tests+Homonīmi+Arhitektūra+MauriņaKM)


1. Turovskis Ivars 124 = 20+13+29+8+25+29;
2. Vīnzarāja Sibilla 123 = 18+14+27+11+25+28;
3. Rukšāns Atis 121.5 = 19+14+27+11.5+21+29;
4. Krūze Inta 113 = 20+14+26+11+13+29;
5. Zellis Juris 113 = 19+13+24+10+17+30;
6. Bajārs Gunārs 112 = 18+15+21+6+25+27;
7. Krievs Ēvalds 109.5 = 19+13+25+5.5+25+22
;
8. Alksnis Jānis 108 = 19+13+22+11+13+30;
9. Apsalons Uldis 105 = 18+13+25+7+25+17;
10. Mauriņš Ivars 104 = 20+13+17+5+19+30(sast.);
11. Skrastiņš Kārlis 101.5 = 14+10+25+7.5+23+22;
12. Irbe Ārijs 99.5 = 17+13+23+10.5+17+19;
13. Jansone Daina 95 = 18+14+23+11+13+16;
14. Barščevska Silvija 88 = 12+12+20+6+15+23;
15. Balcere Aija 87.5 = 11+15+24+1.5+25+11;
16. Pošiva Dace 87 = 17+13+22+5+11+19;
17. Stankēviča Aija 85 = 17+12+24+10+1+21;
18. Šeške Ingrīda 79.5 = 13+14+23+9.5+7+13;
19. Līviņa Baiba 76 = 9+13+19+4+17+14;
20. Pence Sofija 76 = 12+13+16+2+11+22;
21. Vāciete Ārija 72.5 = 17+12+19+4.5+1+19;
22. Kalniņa Lilija 67.5 = 12+14+23+6.5+5+7;
23. Vēdiķe Ilze 66.5 = 8+14+24+6.5+7+7;
24. Purnis Ivars 66 = 17+14+19+3+11+2;
25. Valdmane Elga 65.5 = 15+13+18+2.5+1+16;
26. Strads Māris 60.5 = 10+12+17+5.5+13+3
27. Geiba Ārija 60 = 10+12+13+1+13+11
28. Trumpele Ilze 59 = 18+13+18+3+1+6;
29. Žaggere Ingrīda 58.5 = 2+13+22+2.5+17+2;
30. Vabulis Vilnis 58 = 0+12+22+3+21+0;
31. Valdmanis Aivars 57.5 = 12+12+19+1.5+13+0;
32. Trumpele Rita 51 = 5+11+19+0+11+5.


Piezīme: Vienāda punktu skaita gadījumā augstāku vietu ieņem dalībnieks, kam labāk veicies S, Š burtu testā, tad Mauriņa KM, tad konkursā „Pasaules arhitektūras šedevri”.


Viktors Insbergs; tel. 29472958; viktorsinsbergs@inbox.lv

svētdiena, 2010. gada 10. oktobris

Oktobra vēji vēl nāks

Sestdien 9.oktobrī Dievs un daba ļāva tautai vēl priecāties par sauli un zeltaino rudeni. Oktobra vēji vēl paspēs sevi parādīt. Erudīti, skaitā ap 30, sapulcējās labi zināmajā PRV uz kārtējo rakstisko sacensību. Līgas prezidente Anita Zaļaiskalne apsveica klātesošo Elgu vārda dienā un klātneesošo Ievu ar meitiņas piedzimšanu. Dainis ar Viktoru bija sagatavojuši šodienai veselus sešus uzdevumus (par to bija arī brīdinājums šajā lapā), kurus deva risināt komplektos pa divi. Protams, pirmais pāris bija domāti vieglākie, tiem par abiem apdomai atvēlēja tikai 25 min. Varu paslavēt krustvārdu mīklu par politiskās tēmas aktualitāti – kas sekoja līdzi pirmsvēlēšanu vētrām, tie gandrīz visus vārdus zināja; kam pret politiku alerģija, tiem nācās vairāk minēt. Par Zemgales testu man subjektīvs viedoklis, ka testam izvēlei tomēr vajadzētu vismaz trīs atbilžu variantus uz katru ?. Ģeogrāfiskā testa neveiksminiekiem varu vienīgi ieteikt – neatkarīgi no atsaukšanos uz sklerozi, nu vismaz 12 spožākās celtnes un to ģeogr.pozīcijas jāiegaumē. Jaunums izrādījās homonīmu mīkla, kuras būtību dažiem konkursantiem vajadzēja skaidrot papildus. Atskatoties tagad, var vērtēt, ka šī mīkla prasa apmēram to pašu domāšanas virzienu kā krustvārdu mīklas, tikai divi vārdi pēc jēgas jāsavirza trešajā. Pēdējā pārī smagākā bija četrdaļīgā kr.mīkla – apmēram kā darbs mūrēt sienu no četru izmēru ķieģeļiem, kas samesti vienā kaudzē. Lai gan SŠ-tests arī prasīja jūtamu intelekta enerģiju, ja tam pieiet ar vēlmi savākt pēc iespējas vairāk punktu. Distances vidū bija organizēta cepumpauze, kuras beigās septembra laureāti saņēma izcīnītās balvas. Zināšanu pūra papildināšanai Anita demonstrēja videomateriālu par Rīgas jūgendstila arhitektūru, bet to skatījās mazākā puse konkursa dalībnieku.
Atgādinu, ka nākamā regulārā sacensība notiks citā laikā citā vietā – tiekamies 6.novembrī plkst.11 Rīgas Tehniskajā Universitātē Kaļķu ielā 1 (pie Akmens tilta) 301.telpā. Pirms tam vēl notiks trešais „Mezgla” čempionāts, uz kuru aicināti žurnāla abonenti un uz kuru jāreģistrējas iepriekš līdz 15.oktobrim.
Uldis Apsalons

otrdiena, 2010. gada 5. oktobris

Oktobra vējos( papildināts)

9. oktobra nodarbībā paredzēti seši uzdevumi : 3 no Daiņa S. „kantora” un 3 no Viktora I. „individuālā uzņēmuma”. Dainis piedāvās divas krustvārdu mīklas un vieglo testu „Pusnopietnā Zemgale”. Viktora piedāvājums: tradicionālais grūtais tests no seriāla „Latviešu alfabēts”, diezgan viegls ģeogrāfiski arhitektūristisks (vai arhitektūristiski ģeogrāfisks) konkurss un vidēji grūts latviski filoloģiskas ievirzes konkurss. Atgādinājums visiem interesentiem neaizmirst paņemt līdzi 4 galvenās lietas: dalības maksu, zīmuli (vēlams ar dzēšgumiju), siltu šalli un labu garastāvokli!
Viktors Insbergs
[Pirmā ziņa 29.septembrī] Erudītu līgas rudens otrā nodarbība notiks ierastā laikā ierastā vietā - sestdien 9.oktobrī (sākums plkst.11) Pārtikas ražotāju vidusskolā Nīcgales ielā 26 (netālu no Deglava tilta). Laipni aicināti visi interesenti.

trešdiena, 2010. gada 15. septembris

LEL 14. sezona ir sākusies!

LATVIJAS ERUDĪTU LĪGAS
2010./2011.gada sezonas
NOLIKUMS


1. LEL nodarbības tiek rīkotas katra mēneša otrajā sestdienā laikā no septembra līdz maijam.
2. LEL nodarbībās var piedalīties gan LEL biedri, gan visi interesenti.
3. Sezonas laikā ir paredzētas kārtējās nodarbības, kurās dalībnieki sacenšas individuāli, kā arī LEL komandu čempionāts ( maijā ), krustvārdu mīklu čempionāts ( martā) un LEL atklātais individuālais čempionāts ( janvārī).
4. Dalības maksa LEL biedriem: 1,50 Ls. Pensionāriem un studentiem dalības maksa: 1,00 Ls.
5. Ja nodarbībās piedalās dalībnieki, kuri nav LEL biedri, viņu dalības maksa ir 2,00 Ls.
6. LEL var iestāties, iesniedzot LEL valdei adresētu rakstisku iesniegumu un iemaksājot vienreizēju iestāšanās maksu – 5,00 Ls.
7. Dalības maksa krustvārdu mīklu čempionātā un atklātajā individuālajā čempionātā tiek noteiktas atsevišķi čempionātu nolikumos.
8. Kārtējo nodarbību laikā dalībnieki risina krustvārdu mīklas un testa uzdevumus ar noteiktu maksimāli iegūstamo punktu skaitu. Katram uzdevumam un mīklai ir noteikts risināšanas laiks. Uzdevumus un mīklas dalībnieki sāk risināt pēc tiesneša signāla.
9. Nodarbībās paredzēto testa uzdevumu un krustvārdu mīklu risināšana notiek individuāli, dalībniekiem aizliegts izmantot palīglīdzekļus – dažāda veida uzziņas materiālus, kā arī risināšanas laikā sarunāties ar citiem dalībniekiem.
10. Pārkāpumu gadījumā LEL galvenais tiesnesis dalībniekiem izsaka mutisku aizrādījumu, ja tas tiek ignorēts, tiesnesis dalībnieka risināto uzdevumu vai krustvārdu mīklu anulē .
11. Sezonas laikā LEL biedri var iesniegt vienu pašu sastādītu uzdevumu ( krustvārdu mīklu, testu, u.c.) risināšanai nodarbībās, par šo uzdevumu saņemot tādu vērtējumu, kāds ir labākajam no uzdevumu risinātājiem. Ja pašu sastādītie uzdevumi tiek iesniegti atkārtoti, tie uzdevumu sastādītājiem netiek vērtēti.
12. Iesniegto uzdevumu sastādītāji ir atbildīgi par savu uzdevumu pareizo atbilžu neizplatīšanu pirms risināšanas.
13. Sezonas laikā tiek noskaidroti katras nodarbības uzvarētāji ,kā arī sezonas uzvarētājs kopvērtējumā.
14. Kopvērtējumā tiek ņemti vērā septiņu nodarbību rezultāti ( septembris, oktobris, novembris, decembris, februāris, marts, aprīlis). Katram dalībniekam no kopējā punktu skaita tiek atskaitītas divas vājākās kārtas( tādējādi rezultāti tiek aprēķināti no piecām kārtām).
15. Kārtējās nodarbības uzvarētāji tiek paziņoti nākamajā nodarbībā. Pirmo trīs vietu ieguvējiem paredzētas naudas balvas (no dalības maksas), 4.- 6. vietas ieguvēji saņem piemiņas balvas.
16. Aprīļa nodarbībā, saskaņā ar LEL statūtiem, notiek LEL biedru kopsapulce, kurā tiek pārvēlēta LEL valde
17. Sezonas uzvarētājs kopvērtējumā tiek apbalvots maija nodarbībā.
18. Maija nodarbībā tiek apbalvoti arī 2. -10. vietas ieguvēji, kā arī labākie sezonas debitanti.



LEL prezidente: Anita Zaļaiskalne
LEL galvenais tiesnesis: Viktors Insbergs
2010.g. 11. septembra nodarbības rezultāti


Vieta Uzvārds Vārds Punkti ( max 127 = 30+20+15+32+30)
(KM Tālākais burts+Klasiskā KM+Pusnopietnā Vidzeme+Atceroties PFČ+M burta tests)


1. Turovskis Ivars 114 = 25+20+15+30+24;
2. Zibens Ollerts 101 = 25+15+15+24+22;
3. Rukšāns Atis 84 = 12+19+15+15+23;
4. Bajārs Gunārs 83 = 2+16+15+29+21;
5. Vasiļevska Ieva 81 = 25+15+15+7+19;
6. Irbe Ārijs 80 = 4+17+15+22+22;
7. Alksnis Jānis 75 = 10+18+15+14+18;
8. Ļaksa Maija 75 = 25+16+15+1+18;
9. Krustiņš Juris 74 = 14+16+15+11+18;
10. Krūze Inta 74 = 21+17+15+3+18;
11. Mauriņš Ivars 69 = 1+15+15+21+17;
12. Škuts Juris 68 = 9+16+15+10+18;
13. Vasiļevskis Valdis 67 = 1+5+15+27+19;
14. Skrastiņš Kārlis 67 = 3+17+15+14+18;
15. Krievs Ēvalds 66 = 1+13+15+17+20;
16. Pošiva Dace 65 = 13+16+15+1+20;
17. Vēdiķe Ilze 61 = 12+15+15+4+15;
18. Stankeviča Aija 61 = 14+16+15+0+16;
19. Jansone Daina 58 = 10+15=14+4+15;
20. Šeške Ingrīda 57 = 5+11+15+4+22;
21. Geiba Ārija 55 = 12+8+14+5+16;
22. Barščevska Silvija 54 = 10=13+14+0+17;
23. Trumpele Ilze 51 = 10+6+15+4+16;
24. Valdmane Elga 51 = 6+12+14+3+16;
25. Purnis Ivars 49 = 0+0+15+17+17;
26. Kalniņa Lilija 48 = 0+13=15+4+16;
27. Pence Sofija 48 = 4+10+14+2+18;
28. Vabulis Vilnis 44 = 0+0+15+14+15;
29. Krastiņa Sarmīte-Ingrīda 43 = 1+7+15+7+13;
30. Valdmanis Aivars 35 = 0+3+15+1+16;
31. Žaggere Ingrīda 32 = 0+0+15+0+17.


Piezīme: Vienāda punktu skaita gadījumā augstāku vietu ieņem dalībnieks, kas labāk veicis uzdevumu ar lielāko iespējamo punktu skaitu – šajā gadījumā 32 punktu vērto konkursu par „Atceroties 2010. gada PFČ”.
Viktors Insbergs.

ceturtdiena, 2010. gada 19. augusts

Rudens-10

Latvijas erudītu līga 2010.g. septembrī sāk kārtējo rakstisko sacensību sezonu. Saglabāsim iepriekšējā gada grafiku – tiksimes mēneša otrajā sestdienā. Pirmā nodarbība sestdien 11.septembrī plkst.11 Pārtikas ražotāju vidusskolā Rīgā Nīcgales ielā 26 (Purvciemā pie Deglava tilta). Katram dalībniekam būs jārisina visticamāk divas krustvārdu mīklas un divi citas formas uzdevumi, kas arī prasa konkrētas vispusīgas zināšanas. Risināšanas procesā nedrīkst izmanot grāmatas, internetu un citus informācijas avotus. Katram uzdevumam tiks izziņots savs laika limits, parasti 15-45 min. Sacensības rezultāti pēc dažām dienām parādīsies internetā, labāko sešnieks tiks apbalvots nākamā mēneša nodarbībā.
Uldis Apsalons

pirmdiena, 2010. gada 24. maijs

Un vēlreiz pasaules čempionāts

Pasaules čempionāts erudīcijā 5.jūnijā - Latvijas lokālie rezultāti, seko globālie un reportāžas. Visiem dalībniekiem minēta galvenā summa, atmetot sliktāko kārtu (iekavās - šī atmestā kārta), pēc tam latviešu plūsmas dalībniekiem sekmes katrā kārtā. 1.Maksims Krainovs 98(7), 2.Pēteris Veidemanis 87(5), 3.Ivars Turovskis 80(5), 4.Aleksejs Daņilovs 75(3), 5.Aleksejs Paderins 71(3), 6.Anita Zaļaiskalne 67(2), 7.Andulis Šmidlers 64(1), 8.Sergejs Slobodskojs 63(3), 9.Vladimirs Ļitvinskis 61(5), 10.Gints Rasa 51(3), Andrejs Arhipovs 51(2), Ingrīda Šeške 45(0), Aivars Ančupāns 44(4), Viktors Matrosovs 44(3), Ārijs Irbe 43(2), Jevgeņijs Ravdins 39(1), Ingrīda Žaggere 36(3), Ārija Vāciete 34(1), Jekaterina Gvozda 32(2), Jevgeņijs Kurkovs 29(1), Andrejs Pjatņickis 28(1), Aleksejs Kosmačovs 26(1), Lilija Kalniņa 21(1) = 23 dalībnieki.
Kārtu kārtība: Izklaide-Sports-Vēsture-Zinātne; Kultūra-Dzīvesstils-Mediji-Pasaule
P.Veidemanis 6-12- 13-17 ; 14-9- 5-16
I.Turovskis 6-5- 14-15 ; 14-9- 6-16
A.Zaļaiskalne 5- 2- 11-13 ; 17-11- 6-4
A.Šmidlers 8-1- 9-15 ; 8-5- 7-12
G.Rasa 4-13- 11-5 ; 3-6- 3-9
I.Šeške 3-3- 10-9 ; 10-7- 3-0
Ā.Irbe 3-7- 5-12 ; 5-6- 2-5
I.Žaggere 4-3- 4-8 ; 8-5- 4-3
Ā.Vāciete 4-1- 4-6 ; 6-5- 3-6
L.Kalniņa 3-2- 4-6 ; 1-2- 2-2.
GLOBĀLI: Pasaules čempionāta laureāti: 1.Pets Gibsons (Anglija) 180 punkti no 210(atmests 19); 2.Kevins Ešmens 169(20)(pag.gada čempions); 3.Ronijs Svigerss (Beļģija) 169(18); 4.Tero Kaliolevo (Somija) 166; 5.Olavs Bjortomts (Anglija) 165; 6.Niko Patins (Beļģija) 151. Starp Top20 septiņi angļi un seši beļģi. Igauņu līderis Ove Poders 12.vietā ar 144 p., pirmajā simtā vēl 4 igauņi. Simt punktu līmenis atbilst 120.vietai. Latvijas līderis M.Krainovs ar 98p. 129.v. LEL biedru vietas pasaules mērogā: P.Veidemanis 209, Iv.Turovskis 271, A.Zaļaiskalne 405, A.Šmidlers 442 (pērn 444), G.Rasa 582, I.Šeške 678, Ā.Irbe 694, I.Žaggere 797 (13 cilvēkiem ir pa 36 punkti, starp tiem Ingrīda ielikta pirmā), Ā.Vāciete 827, L.Kalniņa 1004. Sarakstā 1206 dalībnieki, kas ieguvuši vismaz vienu punktu.
Ja summē valsts pārstāvju trīs labākos rezultātus, stabili vadībā Anglija 514, seko Beļģija 467 un Norvēģija 422. Igauņu trio 6.vietā, septītie skoti. Latvijas līderu summa 265 ierindo mūs 17.vietā, tūlīt aiz Austrālijas un Serbijas, toties aiz mums gan Kanāda, gan Krievija. Sarakstā 27 valstis. Šogad piedalījās 34 valstu pārstāvji, bet septiņas valstis pārstāvētas ar 1vai2 sportistiem.

„Piedalīšanās – organizēšana – piedalīšanās” jeb atskats uz 2010.g. pasaules erudīcijas čempionātu
2010. gada 5. jūnijā 23 dalībnieki pulcējās Rīgas Universālās vidusskolas zālē, lai trešo reizi pārstāvētu Latviju Pasaules erudīcijas čempionātā, kurš tiek organizēts jau kopš 2003. gada.( informācija internetā -http://en.wikipedia.org/wiki/World_Quizzing_Championship ). Par čempionāta tehniskajām detaļām sīkāk nerakstīšu, jo tas jau ir pastāstīts U. Apsalona paziņojumā par WQC .
Kā arī iepriekšējos gadus, piedalījās erudīti no kluba Znatoki un LEL, jautājumi tika sagatavoti gan latviešu, gan krievu valodā. Par latviešu valodas variantu paldies Uldim Apsalonam, kurš šogad uzņēmās grūto tulkošanas pienākumu. No savas pieredzes, gatavojot pagājušā gada jautājumus, varu teikt, ka tas prasa daudz laika un pūļu. Subjektīvi izvērtējot čempionāta norisi, jautājumu grūtības pakāpi un savus rezultātus, nonākts pie šādām atziņām:
1. Psiholoģiskais diskomforts, kurš uz brīdi iestājās pēc pirmās piedalīšanās reizes, aptverot savu nezināšanas pakāpi, ir pārvarēts, izprotot čempionāta jautājumu specifiku - tas ir pasaules čempionāts, kurā bez vispārzināmiem faktiem uzsvars tiek likts uz t.s. „lielo” valstu, tautu vai kultūru sadzīvi attiecināmiem jautājumiem. Ja gribam sagaidīt jautājumus par Latviju, mūsu valsts iedzīvotājiem par sevi un Latviju jāatgādina ar tādiem panākumiem kā M. Štromberga uzvara olimpiskajās BMX sacensībās (2009.g. WQC jautājums). Arī jautājumu tematika vai šaurā specifika, par ko savās reportāžās rakstījuši citi, vairs neliekas tik neatbilstoša. Mūsu neinteresēšanās par kādu jautājumu loku, teiksim, datorspēlēm vai džeza mūziku, nenozīmē šīs tēmas neesamību vispār, un, kas liekas viegli vienas informācijas telpas iedzīvotājiem, var būt maz dzirdēts citiem (jautājums par koka rotaļlietu matrjošku vai Vladimiras Dievmātes ikonu).
2. Lai gan minēju, ka čempionāta jautājumu tulkošana ir grūts darbs, tas ir nesis augļus, piedaloties nākošajā gadā ( šajā sakarā gribu aicināt arī citus LEL biedrus iesaistīties kā tulkotājiem). Angļu valodas zināšanas noder arī, meklējot informāciju, jo latviešu valodā par dažām tēmām tā ir visai skopa.
3. Kopumā dalībnieku sasniegumi ir auguši, ja salīdzina uzvarētāju punktu skaitu pa gadiem. Šobrīd grūti teikt, kā startējuši citu valstu pārstāvji, bet ir cerība, ka pirmais rezultāts no Latvijas ieņems augstāku vietu nekā pērn.
4. Rezultātu pamatu labi raksturo LTV spēles VIP nosaukums, proti, veiksme, intuīcija, prāts, tikai vārdu secība būtu jāmaina uz prāts, intuīcija, veiksme. Vismaz es savu iegūto punktu kopsummu varētu sadalīt šādā kombinācijā.
Atgriežoties pie tēmas par uzdevumu un jautājumu sastādīšanu – arī iespēja sagatavot uzdevumus LEL komandu čempionātam, (par kura norisi izsmeļoši ir aprakstīts Baibas reportāžā), izrādījās lieti noderīga, piemēram, zahertortes, kas bija viens no jautājumiem, attēlu es gluži intuitīvi biju sameklējusi interneta „dzīlēs” tieši to, kuru ieraudzīju arī WQC jautājumos.
Cerams, nākošajā WQC dalībnieku skaits būs kuplāks, aicinājums visiem nebaidīties no šāda veida pasākuma, ieguvums ir mērāms ne tikai punktu izteiksmē.
Vēlot visiem LEL biedriem jauku vasaru, Anita Zaļaiskalne

Pasaules čempionāts – no Pilāta platformas
Latvijas zinību krājēji jau trešo gadu piedalās rakstiskajā pasaules čempionātā WQC. Kā lai raksturo šo sacensību? Forma – iznāk klātienes Latvijas mērogā (visi sarodas vienā Rīgas vietā), tomēr neklātienes – pasaules dimensijā (latvieši risina Latvijā, vācieši Vācijā, utml.). Es šogad uzņēmos pārtulkot jautājumus no angļu valodas uz latviešu, un novadīt pašu sacensību kopā ar trim erudītiem Znatoku (Lietpratēju) kluba aktīvistiem. Vairumu jautājumu izdevās pārtulkot raiti ; par dažiem esmu gandarīts, ka izdevās to pašu uzrakstīt saprotamāk; vēl par dažiem esmu priecīgs, ka izdevās atrast pasniegtās atbildes latvisko ekvivalentu. Nu kā lai uzprasa par slimnieku uzvārdā Christmas, ko varētu tulkot 1:1 kā Ziemassvētki? Un viņa vārdā nosaukto slimību, ko latviešu mediķi nekad nesauc par Ziemassvētku slimību? Piestrādājot pie jautājumiem, likās mazliet neatbilstoši, ka šo papīru žūksni cilās un risinās tikai desmit uzņēmīgie.
Ir klāt 5.jūnijs- apgūstam ģeogrāfiju vēl vienam Rīgas objektam- tā ir Universālā vidusskola Ķengaragā. Znatoku kluba ierastais spēles lauks. Skolas zālē ļoti brīvi izvietojas 23 konkursanti, uz skatuves - 4 žūrijas pārstāvji: M.Jermaka, V.Jermaks, J.Šacs un šo rindu autors. Izrādās, latviešu un krievu plūsmai mazliet nesakrīt pirmo četru tēmu izvēle, tātad man komplektā viena tēma jānomaina; te nu labi, ka tikai 10 pārraugāmie. Un 11.35 tiek dots starts pasaules čempionātam. Pēc 55min. brīdinu, ka tuvojas pirmā puslaika beigas, vēl pēc 5min. savācam lapas ar atbildēm,- cik nu kurš aizpildījis. Marina skaidrības labad nolasa pareizās atbildes. Pēc 10min. atpūtas konkursanti saņem otro lapu komplektu. Sākumā tiek atskaņots mūzikas pielikums 4 izklaides jautājumiem, bet redzu, ka publika jau risina globālus jautājumus un klausās mūziku labākajā gadījumā ar vienu ausi. Kamēr konkursanti pūlas ap otrajiem 120, žūrija paspējusi izlabot pirmo pusi. Kā jau dalībniekiem tika paskaidrots, kāda burta kļūda atbildē var tikt piedota, jo arī svešvārdu rakstībā gadās variācijas. Šāgada tiesas praksi varbūt raksturo momenti, ka žūrija pieņēma didžeridū vietā džigeridū, tomēr sērfinga vietā vindsērfingu neakceptējām. Datorekrānā tabulā izvirzās līderu trijotne (kas nemainīsies arī noslēguma tabulā). Pēc otrā puslaika beigām žūrijai pietiek ar pusstundu, lai sasummētu visus rezultātus. Šīs summas gan nav galīgās, vārda "intarsija" novērtēšana tiek atlikta, un vakarā sešu erudītu sasniegumus palabojam par punktu uz augšu; vietu kārtību tas ietekmē tikai otrajā desmitā.
Sacensības sportiskie rezultāti lasāmi augstāk. Trīs sekmīgākie latviešu plūsmas pārstāvji saņēma balvās grāmatas, krievu plūsmā- kalorijām bagātas veltes. Izpalika laureātu fotografēšanās. Pašās beigās pajautāju par Latvijas zonas uzvarētāju, bet Znatoku tiesneši atzinās, ka neko daudz nevar pastāstīt, jo viņš uz Kas?Kad?Kur? spēlēm nākot tikai pirmo sezonu. Izdevās sarunāt īsu rakstisku interviju ar Maksimu Krainovu. Maksims (30gadu) ir dzimis rīdzinieks, absolvējis šo pašu Universālo vidusskolu, pēc tam ieguvis inženiera izglītību, šobrīd strādā IT uzņēmumā. Znatoku klubu atradis patstāvīgi, uzņemts atsaucīgi, un drīz sācis spēlēt komandā ar respektablu nosaukumu AK-74. Kad uzzinājis par rakstisko erudīcijas konkursu, uzreiz nolēmis piedalīties, bet uz uzvaru gan nav cerējis. Pasākumu novērtē: bija interesanti atbildēt uz patiešām interesantiem jautājumiem.
Par Latvijas zonas skaitliskajiem rezultātiem atliek pieminēt, ka šogad vidēji sekmīgākā tēma izrādījās zinātne = 9,2 pareizas atbildes (no30), visgrūtākā - mediji = 4,5 (puse jautājumu par kinofilmām, daudz arī par literatūru), bet starp atmestajām tēmām visbiežāk figurē sports.
Uldis Apsalons

[24.maijā] Sestdien 5.jūnijā notiks rakstiskais pasaules čempionāts erudīcijā – arī tepat Rīgā. Neizmantojot informatīvus palīglīdzekļus, 2 stundu laikā jācenšas atbildēt uz 240 jautājumiem, kas sagrupēti 8 tēmās: kultūra, izklaide, sports, zinātne, dzīvesstils, mediji, vēsture, pasaule. Lielākai daļai jautājumu dots tikai teksts, nedaudziem- klāt attēli vai audio muzikāls fragments. Jautājumi sastādīti visai pasaulei vienādi ; ar Latviju saistīti jautājumi ja būs tad tikai daži. Pasākums notiks Rīgā, Maskavas ielā 273 (Ķengaragā, Rīgas universālā vidusskolā) ; sab.transports no centra tramvajs 7 līdz Ķengaraga ielai (tram.9 brīvdienās nekursē); trol.15 līdz st.Jāņavārti. Sākums plkst.11.00. Interesentus lūdzam savlaicīgi pieteikties, jo katram vajadzēs sagatavot pārdesmit kopijas – rakstiet uz erudits2010@inbox.lv vai zvaniet Uldim Apsalonam 28212364 līdz 2.jūnija vakaram.
Reportāža par iepr.gada sacensību – šajā lapā iepr.gada jūnijā. Globāla informācija angliski www.wqc2010.com/ - arī jautājumu paraugi.
Uldis Apsalons

sestdiena, 2010. gada 1. maijs

Sezonas noslēgums un komandu čempionāts

LEL KOMANDU ČEMPIONĀTS
Saulainā 8. maija dienā LEL dalībnieki pulcējās uz 13. sezonas noslēguma pasākumu. Tas šoreiz bija azartiskais un atraktīvais komandu čempionāts. Tā kā 2009./2010. gada sezonas līderi bija jau izskaitļoti pēc aprīļa nodarbības, pieci labākie veidoja katrs savu komandu 5–6 cilvēku sastāvā. Čempionātā jau tradicionāli piedalījās arī viesu komanda Māra Strada vadībā , šoreiz ar karogu «Hadronu paātrinātāji» un devīzi «Lidojam par spīti putekļiem» (tas droši vien tobrīd aktuālo Islandes vulkāna pelnu dēļ). LEL sezonas līderis Viktors Insbergs ar devīzi «Caur vēderu uz patiesību» savējos vienoja komandā «Sofijas kavalieri», gudrā putna ūpja latīnisko nosaukumu Bubo bubo un devīzi «Nost ar garumzīmēm!» savai komandai izvēlējās 2. vietas ieguvējs Ivars Turovskis. Sezonas labākā debitanta un kopvērtējuma 3. vietas īpašnieka Ata Rukšāna izvēlētie , pāfrāzējot olimpisko saukli, vienojās komandā «Lēnāk, zemāk, vājāk!» ar devīzi «Dzīvo, gudro, priecājies!». Divu komandu līderes bija dāmas. «Tačka» ar devīzi «Banzai!» startēja Intas Krūzes vadībā, bet Sibillas Vīnzarājas pulcētie «Fiat Victoria», hokeja čempionāta atklāšanas vēsmu iedvesmoti, izvēlējās mūžīgo vērtību «Sarauj, Latvija!». Komandu nosaukumi un devīzes vien jau bija rādītājs tam, ka uz sīvu cīņu sapulcējušies tiešām gudri, atraktīvi, humora un spara pilni ļaudis.
Nekādi joki gan nevienam vairs nebija prātā, kad komandas saņēma Daiņa Sūnas veidoto pirmo uzdevumu. It kā pavisam vienkārši – 25 minūšu laikā jāaizpilda klasiskā krustvārdu mīkla ar 24 formulējumiem. Bet! Nekādu formulējumu nav, katrs mīklā ierakstāmais vārds iegūstams, pieveicot kādu citu uzdevumu. Un tie nudien bija visdažādākie – gan īsi un ātri atrisināmi, gan tādi, par kuriem, grauz zīmuli, cik gribi, uzreiz skaidrs, ka nav ko lieki laiku kavēt. Šajā uzdevumā iegūtie punkti noteica komandu secību tālākām cīņām. Vismazāko punktu skaitu – septiņus (kā vēlāk izrādīsies, taktisks gājiens, lai iemidzinātu pārējo uzmanību!) – ieguva Bubo bubo, tālāk attiecīgi «Paātrinātāji» (9), «Kavalieri» (12), «Tačka» (13), «Lēnāk, zemāk» (17), bet par līderiem ar 18 punktiem kļuva «Victoria» . Pirmo divu vietu ieguvējiem vieta pusfinālā līdz ar to bija nodrošināta, bet pārējiem sākās sīva spēkošanās , attiecīgi 3. vietai tiekoties ar 6., bet 4. ar 5.
Tālāk komandu spēku noteikšanā tika iesaistīts dators, jo Līgas prezidente Anita Zaļaiskalne bija sagatavojusi āķīgus jautājumus visdažādākajās jomās. Sākuma spēlēs tie bija 8 jautājumi par dabu, ģeogrāfiju, vēsturi, lietatūru, mākslu, mūziku, zinātni un sportu. Pirmajā spēlē, «Tačkai» tiekoties ar «Bubo», ar 4:3 uzvarēja ūpji, viņus izvilka kapteiņa I. Turovska zināšanas par alķīmiķu lietoto arsēna simbolu. 2. mačā «Paātrinātāji» ar 2:4 piekāpās «Kavalieriem», lai gan abu komandu zināšanas ģeogrāfijas un literatūras jautājumos bija līdzvērtīgas, gluži tāpat kā šāvieni garām jautājumos par dabu, vēsturi, mākslu un zinātni. Uzvarētāji bija spēcīgāki mūzikas un sporta jomā. Līdz ar to par čempionāta 6. vietas ieguvējiem kļuva «Hadronu paātrinātāji», 5. vietā, aplausiem skanot, iebrauca «Tačka».
Tālākajās spēlēs cīņā iesaistījās priekšsacīkšu pirmo divu vietu ieguvēji. Jautājumu skaits tas pats – 8, taču kārtība un sarežģītības pakāpe jau cita. Pirmajā spēlē tikās Bubo bubo ar «Fiat Victoria». Vienādi spēcīgas šajā duelī bija dalībnieku zināšanas par izcilām personībām un vēstures jautājumiem, vienādi garām tika šauts sporta, ģeogrāfijas un dabas sadaļās. Ūsiņš, loģiski, bija krietni zināmāks par Senās Ēģiptes amatniecības dievu, gluži tāpat kā Jūlijs Madernieks par īpatnēju un nedzirdētu sengrieķu vāzes formu. Pēc sīvas spēkošanās ar 4:3 šajā mačā uzvarēja bubo bubo.
Otrajā pusfināla spēlē spēkiem mērojās «Lēnāk, zemāk, vājāk!» ar «Sofijas kavalieriem». Te nebija jomu, kur komandu zināšanas būtu bijušas vienlīdz spēcīgas. Ko zināja vieni, to nespēja pieveikt otri. «Kavalieri» precīzāk šāva mākslas, sporta un ģeogrāfijas lauciņos, visās citās nozarēs spēcīgāki izrādījās «Lēnāk!», izcīnot skaistu uzvaru ar 5 : 3. Viena no pazīstamākajām Anglijas siera šķirnēm tā arī izrādījās nevienam nezināma un nedzirdēta (mc2 gan to varot aplūkot un pat iegūt), bet Francijas ostas pilsētas Marseļu ar Nanti jaukt nudien nav gudri, tāpat kā šūnu kodolu dalīšanās procesus mitozi ar mejozi. Skatītāju un līdzjutēju komentāri «Kā gan to var nezināt?», «To tak’ katrs bērns zina!» u.tml., izrādās, darbojās visās spēlēs vienādi – kad nonāc spēlētāja krēslā, tad nebūt ne visu zini, gudrs esi, kamēr pašam nav jāspēlē.
Cīņā par 3. vietu tikās «Fiat Victoria» un «Sofijas kavalieri». Jautājumu jau 10, parādījusies, piemēram, tāda dīvaina sadaļa kā x-faili. Nekā sarežģīta tajā, izrādās, nav. Jāzina tikai viena no jaunākajām Jaunā Rīgas teātra izrādēm «Melnais piens», kā arī 4. Maija svinībās daudz dzirdētais par Neatkarības deklarāciju balsojušo skaits. Vienādi spēcīgi konkurenti bija jautājumos par reliģiju, mitoloģiju un personībām, pazīstot gan skandalozi populāro dziedātāju Lady Gaga, gan Luisu Bunjuelu, režisoru, kurš kopā ar S. Dalī uzņēmis sirreālistisko filmu «Andalūzijas suns».
Un beidzot pēc vairāku stundu spēkošanās pienācis lielā fināla brīdis. Laukumā «Lēnāk, zemāk, vājāk!» tiekas ar Bubo bubo. Lieta jau pavisam nopietna, jo finālā jāatbild uz 12 jautājumiem. Arī šoreiz nebija jomu, kur zināšanas būtu vienlīdz stipras. Jautājumā par dabu dīvainos dzīvniekus Litocranius walleri un Sphenodon punctatus nepazina ne vieni, ne otri, lai gan radoša pieeja un versijas, protams, bija. Literatūras un ģeogrāfijas (vairāk gan ar mitoloģisku ievirzi) jautājumos spēcīgāka bija Ata Rukšāna komanda. Laikam jau viņi par daudz sapriecājās par iegūtajiem diviem punktiem, kamēr pretiniekam vēl neviena, jo diemžēl tas arī izrādījās viss. Personības, māksla, sports un mūzika nesagādāja grūtības Bubo bubo. «Lēnāk!» komandai mūzikas jautājumā tiešām vajadzēja rīkoties lēnāk, nevis pilnīgi bez apdomāšanās gluži automātiski par dziesmas «Viss nāk un aiziet tālumā» vārdu autoru uzdot Alfrēdu Krūkli, jo, raug’, šīs nav tas gadījums! (Tas ir L. Vāczemnieks.) Šajā brīdī sacensību varēja arī beigt, jo uz atlikušajiem 5 jautājumiem par sadzīvi, zinātni, vēsturi, reliģiju un Anitas īpašo (Kas kopīgs 6 attēliem? Izrādās, tos vieno vārds ANITA!!!) pareizi atbildēt nespēja ne vieni, ne otri. Pārspējot sāncenšus ar 4:2, par 2010. gada LEL Komandu čempionāta uzvarētājiem kļuva Ivara Turovska vadītā komanda Bubo bubo.
Visu pirmo triju vietu ieguvēji tika pie jaukām, dzīvē noderīgām balvām, uzvarētājiem, protams, ceļojošais kauss un Anitas īpaši sarūpēts salds cienasts.
Paldies jums visiem par jauko iespēju visas sezonas garumā būt kopā! Lai silta, jauka, saulaina, ražena vasara! Uz tikšanos septembrī, odu neapēstie!
Baiba

[aprīlī] Cienījamie erudīti!
2009. g. 8. maijā Latvijas Erudītu Līgas nodarbībā tiks apkopoti sezonas rezultāti un sumināti uzvarētāji.Nodarbības vieta - Rīgas pārtikas ražotāju vidusskola, Nīcgales ielā 26, nodarbības sākums plkst. 11-tos. Kā ieplānots, notiks arī komandu čempionāts.
Čempionāta norise.
komandas tiks komplektētas no klātesošajiem dalībniekiem, kapteiņi tiek izraudzīti no sezonas līderu vidus. Čempionātā var piedalīties arī iepriekš nokomplektētas komandas, kuru vairākums nav LEL biedri.
Dalības maksa - 1 lats. Atlases kārtā komandas risina krustvārdu mīklu, pēc kuras rezultātiem komanda(s) ar vājāko rezultātu izstājas, bet sešas labākās komandas turpina savstarpējās sacensības pēc play-off principa(zaudētāji izstājas).
Ceturtdaļfinālā un pusfinālā komandām 30 sekunžu laikā jāsniedz atbildes uz jautājumiem par 8 tēmām - dzīvā daba, ģeogrāfija, vēsture, literatūra, māksla,,mūzika zinātne, sports. Jautājumi būs vizualizēti, mūzika - arī audiāli.
Finālā komandām jāatbild uz 12 jautājumiem, spēlē par 3. vietu - uz 10 jautājumiem.
Pirmās vietas ieguvēji saņem ceļojošo kausu, 1.-3. vietas ieguvušo komandu dalībnieki saņem arī balvas. Tiksimies 8. maijā!
LEL prezidente Anita Zaļaiskalne

svētdiena, 2010. gada 21. marts

Ražas novākšana pavasarī

LEL sacensība 2010.g. 10.aprīlī – Rezultāti
Nr. Vārds Uzvārds Kopsumma (max 105 = 20+ 15+ 30+ 25+ 15)
= PoļuKM– KlasiskāKM– ViktoraE– Aprīlis– Upes
1.Viktors Insbergs 83 = 19- 14- 26(sast.)– 15- 9
2.Ivars Turovskis 81 = 17- 11- 26- 16- 11
3.Maija Ļaksa 75 = 18- 11- 20- 11- 15(sast.)
4.Inta Krūze 73,5 = 19- 9- 21- 12- 12,5
5.Sibilla Vīnzarāja 72 = 18- 10- 18- 16- 10
6.Ārijs Irbe 71,5 = 20- 13- 19- 13- 6,5
7.Baiba Dombrovska 71 = 12- 12- 21- 11- 15
8.Atis Rukšāns 69 = 18- 9- 21- 10- 11
9.Kārlis Skrastiņš 69 = 19- 12- 17- 15- 6
10.Jānis Alksnis 68,2 = 19- 12- 14- 12- 11,2
11.Gunārs Bajārs 68 = 12- 10- 21- 16- 9
12.Ivars Mauriņš 68 = 17- 8- 20- 11- 12
13.Ollerts Zibens 66,5 = 17- 10- 18- 15- 8,5
14.Juris Zellis 64,5 = 19- 11- 16- 12- 6,5
15.Ēvalds Krievs 63 = 10- 4- 21- 15- 13
16.Daina Jansone 63 = 19- 8- 18- 10- 8
17.Ieva Vasiļevska 58,5 = 12- 5- 19- 9- 13,5
18.Dace Pošiva 54,5 = 11- 10- 17- 10- 6,5
19.Silvija Barščevska 54 = 19- 9- 19- 5- 2
20.Ingrīda Šeške 54 = 12- 5- 16- 12- 9
21.Ārija Vāciete 50,5 = 13- 5- 15- 13- 4,5
22.Elga Valdmane 50 = 2- 6- 18- 15- 9
23.Aija Stankēviča 49 = 18- 7- 17- 7- 0
24.Vilnis Vabulis 45 = 0- 0- 21- 14- 10
25.Valdis Vasiļevskis 44,5= 5-2- 16-12- 9,5
26.Sofija Pence 44 = 9- 6- 13- 10- 6
27.Aivars Valdmanis 41,5 = N- 0- 16- 14- 11,5
28.Ārija Geibe 41,5 = 2- 2- 12- 15- 10,5
29.Ingrīda Žaggere 40,5= 0-0- 17-16(sast.)–7,5
30.Ilze Vēdiķe 40,3 = 5- 6- 13- 13- 3,3
31.Līga Andersone 40 = 0- 0- 17- 11- 12
32.Ivars Purnis 36,5 = 0- 0- 14- 12- 10,5
33. Gatis Žagars 36 = 3- 0- 18- 7- 8
34.Ilze Trumpele 34 = N- 2- 15- 9- 8
35.Rita Trumpele 24 = 0- 0- 12- 8- 4 .
[saraksta beigas]
Pirms pēdējas ieskaites kārtas saglabājās intriģējoša neskaidrība par sezonas kopvērtejuma uzvarētāju, jo V.Insbergs apsteidza I.Turovski pagaidām par 1,7 procentpunktu (atbilst ~1,2 sacensību punktam). 10.aprīļa sacensībā Viktors apsteidza Ivaru vēl par 2 punktiem, un punkta simtdaļas vairs varēja nerēķināt – protams, tomēr saskaitīju visu dalībnieku finiša punktus pēc formas.

Sezonas 2009/10 kopvērtējums
Dalībnieka rezultāts jeb procentpunkts konkrētā kārtā ir punktu kopsummas attiecība pret kārtas uzvarētāja kopsummu. Vērtē 7 rakstiskās sacensības, ieskaitot decembri (pārklājas ar indiv.čempionāta priekšsacīkstēm) un martu (krustv.mīklu čempionāts), no tām summē piecus labākos sasniegumus. Tātad maksimālais rezultāts kopvērtējumam = 500 punkti. Kvadrātiekavās - cik kārtas (no7) reāli piedalījies.
1.Viktors Insbergs 493,45 (3 uzvaras = pa 100, divreiz >90) [6]
2.Ivars Turovskis 489,34 (2 uzvaras, četrreiz >90) [7]
3.Atis Rukšāns 452,09 ( trīsreiz >90 ; divreiz 3.vietas) [7]
4.Jānis Alksnis 438,19 [7]
5.Inta Krūze 435,16 [7]
6.Sibilla Vīnzarāja 430,79 [5]
7.Gunārs Bajārs 425,78 [5]
8.Ārijs Irbe 416,91 [7]
9.Ēvalds Krievs 413,07 [6]
10.Maija Ļaksa 405,53 [6]
Kārlis Skrastiņš 403,69 [5]
Juris Zellis 396,04 [6]
Ivars Mauriņš 378,42 [5]
Ollerts Zibens 377,40 [5]
Dace Pošiva 376,31 [5]
Baiba Dombrovska 374,34 [5]
Daina Jansone 368,86 [7]
Ingrīda Šeške 368,25 [7]
Silvija Barščevska 325,93 [7]
20. Aija Stankēviča 313,42 (labākā ar 4 kārtām)
Elga Valdmane 312,45 [6]
Ieva Vasiļevska 305,12 [5]
Juris Krustiņš 303,59 [arī 4 k.]
Valdis Vasiļevskis 277,06 [6]
Aivars Valdmanis 256,45 [6]
Līga Andersone 253,82 [6]
Gundars Resnais 249,12 (labākais ar 3 kārtām)
Juris Škuts 245,22 [4]
Jānis Barons 242,81 [3]
Ilze Trumpele 241,39 [7]
Ārija Vāciete 236,63 [4]
Gatis Žagars 232,02 [4]
Ārija Geibe 212,48 [7]
Igors Kols 206,02 [4]
Inrīda Žaggere 202,80 [6]
Ivars Purnis 202,21 [6]
Vismaz trīs sezonas spēlēs piedalījušies arī:
Rita Trumpele, Sofija Pence, Rudīte Stalbe, Māris Strads, Vilnis Vabulis.
Vēl 25 cilvēki piedalījušies vismaz vienā sezonas sacensībā.
Vienpadsmit konkursanti piedalījušies visās septiņās sacensībās.
Ja visus uzdevumus sadala erudīcijas un krustvārdmīklu pusēs, un katras kārtas katras puses sniegumu vērtē ar 100 procentpunktiem, un tādā pat veidā summē piecas labākās kārtas, tad izcilnieku tituli pienākas: Iv.Turovskim par erudīciju, un V.Insbergam par KM.

[21.marts] LEL aprīļa sacensība notiks sestdien 10.aprīlī (sākums 11.00) Pārtikas ražotāju vidusskolā Rīgā Nīcgales ielā 26. Lūdzam ierasties visus LEL biedrus, jo sacensības starpbrīdī notiks LEL ikgadēja kopsapulce. Paredzams, ka nākamsezon līgas tiesnesis bus V.Insbergs. Pēc šīs sacensības rezultātiem apkoposim sezonas individuālos rezultātus, jo maijā plānots komandu čempionāts.
009/10.g. sezonas kopsavilkums – stāvoklis pirms aprīļa sacensības:
Summēs piecus labākos rezultātus( procenti no kārtas uzvarētāja punktu summas), kas sasniegti sezonas 7 sacensībās; šogad arī KM čempionāts iet ieskaite. Piedāvāju līderu sarakstus divās versijās - starpsummas 4no6 un 5no6, kas te noapaļotas līdz veseliem procentiem (aprēkini notiek procentu simtdalās). Kvadrātiekavās- sacensību skaits, kurās dalībnieks piedalījies. Ja vadošie dalībnieki aprīlī iegūst labus rezultātus tuvu uzv-jam, kopvērtējumā saglabājas ~ rangs 4no6.
4no6: V.Insbergs[5] 393; I.Turovskis[6] 392; A.Rukšāns[6] 369; J.Alksnis [6] 356; I.Krūze[6] 347; S.Vīnzarāja[4] 344; G.Bajārs[4] 343; Ē.Krievs[5] 337; Ā.Irbe[6] 331 ; K.Skrastiņš[4] 321; J.Zellis[5] 318; M.Ļaksa[5] 315 , utt.
5no6: I.Turovskis 483; V.Insbergs 467; A. Rukšāns 444; J.Alksnis 429; I.Krūze 421; Ē.Krievs 402; Ā.Irbe 402; M.Ļaksa 383; J.Zellis 382; utt.

otrdiena, 2010. gada 23. februāris

Krustmīklu 13. čempionāts

13.krustvārdu mīklu čempionāta rezultāti :
Nr. Vārds uzvārds Punkti kopā =
Bilžu- zviedru- latviešu- melnā kaķa- klasiskā
(maksimāli iesp.punkti 90= 15- 10- 25- 15- 25)
1.Jānis Daubars (Valmiera) 79= 14- 9- 22- 11- 23
2.Anita Petrovska (Gulbenes nov.) 78= 12- 8- 23- 15- 20
3.Anita Ozolniece (Jēkabpils) 78 = 13- 8- 22- 15- 20
4.Gunta Inte (Durbe) 77= 13- 6- 23- 15- 20
5.Inta Krūze (Saldus) 76= 12- 5- 24- 13- 22
6.Viktors Insbergs (Stende) 76= 14- 5- 23- 14- 20
7.Oskars Simsons (Priekuļu nov.) 76= 14- 8- 21- 15- 18
8.Gunta Veinberga (Rūjiena) 75= 13- 9- 23- 10- 20
9.Jānis Alksnis (Rīga) 74= 12- 6- 23- 14- 19
10.Aija Stankēviča (Rīga) 73= 12- 7- 21- 15- 18
11.Uldis Barbans (Inčukalns) 73= 13- 6- 24- 13- 17
12.Pēteris Veidemanis (Sigulda) 71= 10- 6- 24- 12- 19
13.Jūlija Kļesoveca (Ikšķile) 71= 11- 5- 24- 15- 16
14.Juris Zellis (Rīga) 71= 13- 6- 22- 15- 15
15.Odeta Turka 69= 13- 6- 22- 12- 16
16.Atis Rukšāns 69= 14- 4- 24- 14- 13
17.Gunārs Ziedkalns 67= 12- 6- 24- 9- 16
18.Sibilla Vīnzarāja 66= 12- 4- 24- 10- 16
19.Roberts Zālītis 66= 13- 4- 24- 11- 14
20.Aigars Muska 66= 13- 7- 24- 11- 16
21.Biruta Karele 66= 13- 5- 24- 14- 10
22.Jānis Norkus 65= 10- 8- 24- 12- 11
23.Biruta Amatniece 65= 13- 6- 20- 15- 11
24.Ivars Turovskis 65= 14- 6- 24- 11- 10
25.Maija Ļaksa 64= 9- 5- 21- 15- 14
26.Iveta Zāģere 64= 9- 8- 20- 13- 14
27.Juta Briņķe 64= 8- 5- 23- 15- 13
28.Kārlis Skrastiņš 63= 13- 7- 23- 9- 11
29.Āris Pīrants 62= 9- 4- 21- 12- 16
30.Dace Pošiva 62= 9- 2- 20- 15- 16
31.Juris Krustiņš 62= 12- 5- 24- 6- 15
32.Nellija Ķuze 61= 9- 4- 22- 14- 12
33.Līga Virbule 59= 10- 6- 21- 11- 11
34.Silvija Barščevska 59= 7- 6- 21- 15- 10
35.Ināra Indričeva 57= 12- 7- 22- 10- 6
36.Agra Kozlova 57= 13- 6- 22- 11- 5
37.Ārijs Irbe 56= 12- 8- 24- 3- 9
38.Ivars Mauriņš 55= 11- 1- 24- 9- 10
39.Daina Jansone 55= 11- 4- 23- 10- 7
40.Ollerts Zibens 55= 14- 4- 23- 11- 3
41.Jānis Bremze 55= 13- 7- 24- 11- 0
42.Ivars Brigmanis 53= 2- 6- 24- 8- 13
43.Ruta Raimo 53= 8- 3- 21- 11- 10
44.Andris Apeins 53= 12- 6- 18- 10- 7
45.Agnese Kursiša 52= 10- 3- 21- 12- 6
46.Biruta Balode 52= 12- 4- 24- 10- 2
47.Aivis Eglītis 52= 12- 4- 21- 13- 2
48.Tamāra Hofmarka 52= 10- 7- 21- 12- 2
49.Vija Kubarko 51= 10 -3- 22- 9- 7
50.Ingrīda Šeške 49= 10- 5- 11- 12- 11
51.Rita Dubicka 49= 11- 5- 13- 12- 8
52.Biruta Frīdenberga 49= 10- 6- 20- 6- 7
53.Liene Bērziņa 46 = 7- 4- 20- 7- 8
54.Juris Škuts 46= 9- 1- 21- 13- 2
55.Biruta Berģe 45= 10- 4- 9- 13- 9
56.Aigars Ozolnieks 44= 6- 0- 20- 12- 6
57.Juris Šinke 44= 8- 2- 22- 10- 2
58.Jānis Meidrops 44= 6- 4- 22- 11- 1
59.Inese Ziemele 41= 7- 1- 20- 10- 3
60.Andris Siliņš 40= 8- 3- 22- 2- 5
61.Ina Melngalve 40= 7- 3- 16- 10- 4
62.Velta Višņevska 39= 8- 3- 16- 6- 6
63.Mirdza Mītniece 39= 9- 3- 20- 7- 0
64.Irēna Jeromenoka 38= 7- 5- 12- 11- 3
65.Vija Millere 38= 9- 1- 19- 9- 0
66.Sofija Pence 37= 11- 0- 17- 9- 0
67.Sandra Ancveire 36= 9- 3- 17- 7- 0
68.Guntis Ābele 32= 10- 2- 12- 7- 1
69.Maija Beleviča 30= 3- 2- 13- 12- 0
70.Inta Vaitaite 29= 7- 0- 15- 7- 0
71.Sarmīte Ingrīda Krastiņa 28= 10-3-6-0-9
72.Līga Andersone 28= 10- 0- 8- 10- 0
73.Anita Pēce 27= 10- 3- 9- 5- 0
74.Ilze Trumpele 27= 7- 0- 8- 12- 0
75.Rinalds Zellis 26 = 6- 1- 8- 11- 0
76.Elga Valdmane 25= 7- 2- 8- 8- 0
77.Māra Vīksna 24= 6- 1- 7- 10- 0
78.Dzidra Kovaļova 23= 7- 0- 10- 6- 0
79.Anda Bērziņa 21= 8- 0- 4- 9- 0
80.Elita Jurģe 20= 4- 0- 12- 2- 2
81.Māra Vaļģe 20= 4- 0- 16- 0- 0
82.Rūta Luksa 18= 7- 1- 5- 5- 0
83.Dainis Matīss 17= 1- 3- 4- 6- 3
84.Jānis Šmits 14= 1- 1- 11- 1- 0
85.Ārija Geibe 13= 0- 0- 12- 0- 1
86.Vallija Buša 13= 10- 0- 3- 0- 0
87.Normunds Norkus 13= 8- 2- 0- 3- 0
88.Rita Trumpele 12= 7- 0- 0- 5- 0
89.Ingrīda Žaggere 8= 0- 0- 0- 8- 0
90-91.Ivars Purnis 8= 7- 0- 0- 1- 0
90-91.Olita Ļitvinova 8= 7- 0- 0- 1- 0
92-94. Inta Jansone, Linda Līva Oše,
Modris Sams – pa nullēm.
Pie vienāda punktu skaita augstāk tas, kam vairāk punktu klasiskajā mīklā, ja
tur vienādi- tad latviešu mīklā, utt.

[23.febr.] Krustvārdu mīklu risināšanas 13.čempionāts notiks sestdien 13.martā no plkst.11.00 Rīgā, Pārtikas ražotāju vsk. Nīcgales ielā 26 (Purvciemā pie Deglava tilta, satiksme ar vairākiem sab.transportiem līdz Nīcgales ielai, no centra biežākie trol.22 un aut.3). Loti vēlams pieteikties iepriekš ar Mezgla anketām vai pa epastu erudits2010@inbox.lv (līdz 9.marta vakaram). Dalībnieki risinās piecas dažāda stila mīklas, starp tām viena latviešu un otra - melnā kaķa (ar uzsvaru uz mistiku), neizmantojot palīglīdzekļus un iekļaujoties laika limitos. Dalības maksa 3,50 Ls (ja bez iepr.reģistrācijas - 4 Ls).

ceturtdiena, 2010. gada 28. janvāris

Olimpiskais mēnesis

Erudītu līgas sacensība 13.februārī - Rezultāti
Nr. Vārds Uzvārds Punktu summa =
Nezinītis(lit.)+ Citius(sp.)+ Atjautība+ Klas.KM+ Latv.KM
(max.iesp. 27+15+10+20+20 punkti ;
atjautības testa jaut.vērtība 0,2 p.)
(korigēts 20.februārī) (reportāža lejāk)
1. Ivars Turovskis 72= 12+ 15+ 7+ 18+ 20
2. Jānis Alksnis 67,2 = 8+ 14+ 7,2+ 19+ 19
3. Atis Rukšāns 66,8 = 11+13+ 7,8(sast.)+15+20
4. Aija Stankēviča 62 = 12+ 4+ 6+ 20+ 20
5. Juris Zellis 61,8 = 8+ 10+ 5,8+ 19+ 19
6. Ollerts Zibens 60,9 = 13+ 6,5+ 4,4+ 17+20
7. Ivars Mauriņš 59,7 = 7,5+ 14+ 5,2+ 14+ 19
8. Gunārs Bajārs 58,2 = 7,5+ 12+ 7,7+ 13+ 18
9. Baiba Dombrovska 56,5 = 6+ 9,5+ 7+ 14+ 20
10.Ingrīda Šeške 55,9= 13(sast.)+ 7,5+ 6,4+ 11+ 18
11.Arijs Irbe 53,6 = 4+ 7+ 5,6+ 18+ 19
12.Inta Krūze 53,4 = 12+ 0+ 7,4+ 16+ 18
13.Elga Valdmane 53,3 = 9,5+ 11+ 4,8+ 9+ 19
14.Evalds Krievs 52,2 = 10+ 11+ 7,2+ 15+ 19
15.Maija Laksa 50 = 10+ 1,5+ 7,5+ 12+ 19
16.Dace Pošiva 49,8 = 12+ 0+ 5,8+ 13+ 19
17.Ieva Vasiļevska 49,2 = 12+ 7,5+ 7,7+ 3+ 19
18.Daina Jansone 48,1 = 4,5+ 7+ 4,6+ 13+ 19
19.Juris Škuts 46,7 = 7,5+ 3+ 6,2+ 11+ 19
20.Valdis Vasiļevskis 44,8= 6+ 11+ 7,8+ 2+ 18
21.Gatis Žagars 44,6 = 12+ 4+ 6,6+ 4+ 18
22.Silvija Barščevska 43,9 = 4+ 4,5+ 3,4+ 13+ 19
23.Māris Strads 41,4 = 4+ 12+ 5,4+ 0+ 20
24.Sofija Pence 37,9= 5,5+3,5+2,9+7 +19
25.Arija Geiba 37,4 = 4+ 3+ 3,4+ 8+ 19
26.Baiba Līviņa 37,2 = 6,5+ 3,5+ 7,2+ 4+ 16
27.Līga Andersone 36,6 = 6+ 0+ 5,6+ 6+ 19
28.Ivars Purnis 36,2 = 6,5+ 11,5+ 5,2+ 0+ 13
29.Rita Trumpele 31,5 = 5+ 4,5+ 5+ 0+ 17
30.Ilze Trumpele 26,3 = 3+ 0+ 5,3+ 0+ 18
31.Ingrīda Žaggere 25,2 = 11+ 1+ 6,2+ 0+ 7
32.Jānis Lācis 17,8 = 3,5+ 3,5+ 5,8+ 0+ 5
33.Aivars Valdmanis 17,2 = 6,5+ 3,5+ 5,2+ 0+ 2
[saraksta beigas]

Olimpiskais mēnesis
Erudītu sacensību diena šoreiz iekrita ne tikai 13.datumā, bet arī olimpiādes atklāšanas dienā. Anita līdz ar ierastiem prāta sacensības atribūtiem bija sarūpējusi arī televizoru, un laicīgi atnākušie varēja vērot grandiozo Vankūveras olimpisko spēlu atklāšanas ceremoniju. Tas vel nav viss- Anita bija sagatavojusi arī „ Citius altius fortius” - personiski portretisku uzdevumu par ziemas OS slavenībām. Tā kā dalai erudītu sports nav stiprā puse, uzdevums bija izveidots neliels, uz 6 personām. Dažas gaišas galvas te palika uz nulles, un visus 6 sportistus perfekti aprakstīja vienīgi I.Turovskis. Pirms tam gan konkursanti ne pārāk sekmīgi parādīja savas zināšanas literatūras jomā – var teikt, sekmīgi atbilstot testa virsrakstam „Nezinītis grāmatu veikalā” – šā testa (bez atbilžu variantiem) labākais rezultāts izrādījās 13 punkti no 27 iespējamiem (to spēja vienīgi O.Zibens).
Trešais tests (A.Rukšāna pienesums) bija kā no LEL pirmsākumiem, kad uzdevumu stilu daudzveidība tika attīstīta arī matemātikas virzienā. Daudzi mazi jautājumi, kur vajadzīga aritmētika, logika vai vienkārši apkērība, un tas random-kārtībā un mērkaķa tempā – 50 jautājumiem bija atvēlētas 16 minūtes. Risinātāju labā bija apstāklis, ka tika doti atbilžu varianti, un miglainos momentos varēja cerēt uz intuīciju. Daži centās risināt visu pēc kārtas, rezultātā seši konkursanti pēdējo ceturto lappusi vispār neiesāka ; citi mēgināja sev netīkamākos žanrus ignorēt un savākt kādu nebūt ražu no ērtākiem. Lai ar jauno virzienu nevienu neiegāztu dziļi, tiesnesis šim testam pieteica „akcijas cenu” – 0,2 punkti par katru sekmīgu atbildi. Bija publikas rūkšana gan pirms gan pec testa, bet V.Vasiļevskis turpmāk gan jau būs šī žanra piekritējs- tieši vinš bija sekmīgākais no konkursantiem ar 39 pareizām atbildēm. Rezultātu tabulā neatzīmētā A.Zaļaiskalne spēja savākt 40 plusus, šo rindu autors mājas apstāklos – 45. Labojot dalībnieku darbus, atļāvos vienuviet palabot arī pareizo atbilžu komplektu: 48.jautājumā par izteicienu līdzību (mežu cērt, skaidas lec / liela lieta nav bez zudumiem) varetu diskutēt ilgi, un neatradās neviens, kas būtu atķeksējis autora iecerēto atbildi; arī tāpēc par pareizo pienēmu „zāles balsojumu” (pamatojoties uz 15 balsīm, kas saskatīja līdzību).
Klasiskā KM bija ierasti kruta, bez kļūdām tai cauri tika vienīgi A.Stankēviča, un septini no arjergarda savāca kļūdu virsnormu. Latviešu mīkla izrādījās vieglāka, jo abi iezīmētie burti SunT tiek mūsu valodā lietoti ļoti bieži ; dalībnieku vairums pieļāva kļūdas kādā no diviem vārdiem: Vetseke (senlatv.valdnieks) un/vai Sietava (Sietuve ir cita nozīme).
Pasākuma kultūras daļā Arijs Irbe dalījās iespaidos par divām olimpiādēm, kuras skatījis klātienē – Maskava un Soltleiksitija. Katrā no tām savi iespaidi, savi prieki, citas sportiskas un sadzīviskas problēmas. Kas zina, ja 13-gadīgais Arturs Irbe nebūtu tā izjutis olimpisko spēļu garu, varbut nebūtu pats sasniedzis augstākās sporta virsotnes. Pec tam padomāju arī par citiem sportistiem, olimpiešiem-2010, kas arī atdod sevi visu vienam mērķim, bet līdz olimpiskai medaļai vai vismaz slavai aizsniegsies tikai daži.
Uldis Apsalons


[28.janv.] Erudītu līgas nākamā nodarbība sestdien 13.februārī Nīcgales ielā 26, 11.00. Sacensību programma: pāris KM un 3 testi,- viens par literatūru, otrs par sportu, trešs no logikas un matemātikas jomas (bet ar atbilžu variantiem). Izglītojošā daļa - aktuāli, par ziemas olimpiādēm.

sestdiena, 2010. gada 9. janvāris

Indiv.čempionāta fināls

Fotomomenti no 9.janvāra fināldienas, divās sadaļās- attiecīgi process (arī publika) un rezultāti (vairāk laureāti). Fotografēja Dainis Sūna http://fotki.lv/lv/tiesnesis/709272/ , http://fotki.lv/lv/tiesnesis/709276/

Individuālā čempionāta fināla rezultāti:
Mači pēc vienmīnusa sistēmas
Astotdaļfināli :
J.Barbans - J.Barons 3:2
G.Bajārs - D.Matīss 6:5
A.Rukšāns - I.Krūze 6:4
G.Rasa - A.Volcītis 4:1
Ceturtdaļfināli:
G.Bajārs - S.Vīnzarāja 5:4
A.Rukšāns - V.Insbergs 3:2
I.Turovskis - G.Rasa 6:2
J.Barbans - K.Skrastiņš 6:4
Pusfināli:
A.Rukšāns - G.Bajārs 4:2
I.Turovskis - J.Barbans 5:2
Par 3.v.: G.Bajārs - J.Barbans 6:3
Par 1.v.: I.Turovskis - A.Rukšāns 6:5 (pag.)
Godalgotais sešnieks:
1.Ivars Turovskis, 2.Atis Rukšāns, 3.G.Bajārs, 4.J.Barbans, 5.V.Insbergs, 6.S.Vīnzarāja.

DIVPADSMIT DUEĻI DEVĪTAJĀ DATUMĀ
Uz otrā atklātā individuālā erudīcijas čempionāta fināldaļu bija ieradušies visi 12 atlasītie finālisti (nevienu nenācās aizvietot) un prāvs pulks skatītāju. Spēles vadība šogad bija daļēji datorizēta- dators rādīja jautājumu tēmu izvēli un mākslas šedevru attēlus. Pārējos nolasāmos jautājumus tiesnesis Uldis Apsalons meklēja padsmit papīrlapās. Atgādinu, ka čempionāta fināldaļa notiek dueļu stilā padsmit jautājumu distancē, un mača zaudētājs izstājas. Lielākai daļai jautājumu bija ļauts abiem konkursantiem atbildi apdomāt 30 sekundes un vajadzēja to piefiksēt uz papīra. Daļa jautājumu saucās skaitliskie, tas nozīmēja, ka atbildes skaitlis drīkst atšķirties no gaidāmā, tomēr jācenšas atbildēt precīzāk nekā pretinieks. Vēl retāk bija paredzēti jautājumi, kur konkursantiem vajadzēja mobilizēties, lai izdomātu atbildi maksimāli ātri. Tiesnesis skaļi nolasīja jautājumus un atrastās atbildes, pie vajadzības pakomentējot plašāk, tā ka skatītāji bija kursā par sacensības gaitu un droši vien uzzināja arī jaunus faktus vai atcerējās aizmirstos. Publika tika aicināta meklēt pareizo atbildi, ja abu konkursantu versijas nelikās gana labas, un pāris sarežģītākos gadījumos -labi vai slikti, bet izvērtās apspriede, dot vai nedot punktu konkursantam.
Jāpiebilst, ka erudītā publika netika cauri ar skatīšanos vien, katrā pārtraukumā uz cepumu un kafijas fona nācās izpildīt pa it kā skolas līmeņa kontroldarbam mākslas vēsturē. Pasākumā uzņemtās fotogrāfijas (Dainis Sūna) liecina, ka visi pret šiem testiem attiecās pietiekami centīgi. Abu testu kopsummā vislabākās sekmes guva S.Vīnzarāja, V.Insbergs un G.Bajārs. Piemiņas balvas saņēma arī divi erudīti, kas pirmoreiz atnākuši uz LEL pasākumu.
Duelantu pāri tika izveidoti atbilstoši atlasē ieņemtajām vietām. Pirmajā mačā viens otram pretī sēdās divi Jāņi, un J.Barbans jau pirmajā jautājumā ieguva punkta pārsvaru pār J.Baronu, ko noturēja līdz mača beigām- 3:2. Konkursanti ar labākajiem atlases rezultātiem iesaistījās sākot ar otro kārtu jeb ceturtdaļfinālu, bet neapliecināja seno sakāmvārdu "labs nāk ar gaidīšanu" - trīs no četriem nomināli stiprākajiem savu pirmo maču zaudēja. Zaudētāji pārgāja skatītājos, sadalot vietas atbilstoši atlases rezultātiem. Vienīgi pusfinālu zaudētājiem bija dota iespēja pacīnīties savā starpā par trešo vietu, un šo iespēju labāk izmantoja G.Bajārs. Finālcīņā pretī pirmajam čempionam I.Turovskim sēdās A.Rukšāns. Finālam no katras tēmas bija rezervēti atsevišķi jautājumi- varbūt grūtāki, varbūt tikai rūpīgāk apsvērti. Finālcīņas garums 16 jautājumu (citās kārtās- 10 vai 12) nāca par labu čempionam, jo viņš distances vidū atpalika 2:4, tomēr beigās paspēja izlīdzināt rezultātu 5:5. Pagarinājumā mākslas jautājums bija abiem par grūtu, toties 2.jautājumā par " Dievišķo komēdiju" Ivars Turovskis vienīgais spēja saskatīt pareizo līdzību, uzvarēja mačā 6:5 un izcīnīja otro čempiona titulu. Seši labākie dalībnieki tika apbalvoti ar prēmijām, trīs laureāti uzkāra kaklā medaļas, un čempions saņēma arī dekoru ar pūces attēlu - tā sakot, vēl labākai gudrības pilnveidošanai.
Kas attiecas uz jautājumu tēmām, tad liekas, dalībniekiem visgrūtāk padevās māksla un matemātika. Atzīstu, tēmu skaitu vajadzēja pievilkt līdz 16, tad dalībniekiem būtu reālas izvēles iespējas. Šoreiz divās tēmās jautājumu sagatavošana bija uzticēta citiem erudītiem: A.Zaļaiskalne parūpējās par labu līmeni mākslai, I.Šeške - literatūrai, un manuprāt, pasākums ar to kļuva kvalitatīvāks. Liekas, fināla 12 dueļu apjoms ir optimāli samērots ar ziemas dienas garumu. Līgas vadība labprāt uzklausīs priekšlikumus, kā vēl labākā līmenī nākamgad noorganizēt trešo individuālo erudītu čempionātu.
Uldis Apsalons
Piebilde 1.komentāram: Paldies par konstruktīvu kritiku ezeru jautājumā. Precizēju, ka dziļākais ezers Eiropā ir Hornindalsvatnets Norvēģijas D. Tā dziļums ir 514 metri, un neofic. mērījumos esot atrasta vēl dziļāka vieta. Ezera platība ir tikai 50 kv.km.