sestdiena, 2010. gada 9. janvāris

Indiv.čempionāta fināls

Fotomomenti no 9.janvāra fināldienas, divās sadaļās- attiecīgi process (arī publika) un rezultāti (vairāk laureāti). Fotografēja Dainis Sūna http://fotki.lv/lv/tiesnesis/709272/ , http://fotki.lv/lv/tiesnesis/709276/

Individuālā čempionāta fināla rezultāti:
Mači pēc vienmīnusa sistēmas
Astotdaļfināli :
J.Barbans - J.Barons 3:2
G.Bajārs - D.Matīss 6:5
A.Rukšāns - I.Krūze 6:4
G.Rasa - A.Volcītis 4:1
Ceturtdaļfināli:
G.Bajārs - S.Vīnzarāja 5:4
A.Rukšāns - V.Insbergs 3:2
I.Turovskis - G.Rasa 6:2
J.Barbans - K.Skrastiņš 6:4
Pusfināli:
A.Rukšāns - G.Bajārs 4:2
I.Turovskis - J.Barbans 5:2
Par 3.v.: G.Bajārs - J.Barbans 6:3
Par 1.v.: I.Turovskis - A.Rukšāns 6:5 (pag.)
Godalgotais sešnieks:
1.Ivars Turovskis, 2.Atis Rukšāns, 3.G.Bajārs, 4.J.Barbans, 5.V.Insbergs, 6.S.Vīnzarāja.

DIVPADSMIT DUEĻI DEVĪTAJĀ DATUMĀ
Uz otrā atklātā individuālā erudīcijas čempionāta fināldaļu bija ieradušies visi 12 atlasītie finālisti (nevienu nenācās aizvietot) un prāvs pulks skatītāju. Spēles vadība šogad bija daļēji datorizēta- dators rādīja jautājumu tēmu izvēli un mākslas šedevru attēlus. Pārējos nolasāmos jautājumus tiesnesis Uldis Apsalons meklēja padsmit papīrlapās. Atgādinu, ka čempionāta fināldaļa notiek dueļu stilā padsmit jautājumu distancē, un mača zaudētājs izstājas. Lielākai daļai jautājumu bija ļauts abiem konkursantiem atbildi apdomāt 30 sekundes un vajadzēja to piefiksēt uz papīra. Daļa jautājumu saucās skaitliskie, tas nozīmēja, ka atbildes skaitlis drīkst atšķirties no gaidāmā, tomēr jācenšas atbildēt precīzāk nekā pretinieks. Vēl retāk bija paredzēti jautājumi, kur konkursantiem vajadzēja mobilizēties, lai izdomātu atbildi maksimāli ātri. Tiesnesis skaļi nolasīja jautājumus un atrastās atbildes, pie vajadzības pakomentējot plašāk, tā ka skatītāji bija kursā par sacensības gaitu un droši vien uzzināja arī jaunus faktus vai atcerējās aizmirstos. Publika tika aicināta meklēt pareizo atbildi, ja abu konkursantu versijas nelikās gana labas, un pāris sarežģītākos gadījumos -labi vai slikti, bet izvērtās apspriede, dot vai nedot punktu konkursantam.
Jāpiebilst, ka erudītā publika netika cauri ar skatīšanos vien, katrā pārtraukumā uz cepumu un kafijas fona nācās izpildīt pa it kā skolas līmeņa kontroldarbam mākslas vēsturē. Pasākumā uzņemtās fotogrāfijas (Dainis Sūna) liecina, ka visi pret šiem testiem attiecās pietiekami centīgi. Abu testu kopsummā vislabākās sekmes guva S.Vīnzarāja, V.Insbergs un G.Bajārs. Piemiņas balvas saņēma arī divi erudīti, kas pirmoreiz atnākuši uz LEL pasākumu.
Duelantu pāri tika izveidoti atbilstoši atlasē ieņemtajām vietām. Pirmajā mačā viens otram pretī sēdās divi Jāņi, un J.Barbans jau pirmajā jautājumā ieguva punkta pārsvaru pār J.Baronu, ko noturēja līdz mača beigām- 3:2. Konkursanti ar labākajiem atlases rezultātiem iesaistījās sākot ar otro kārtu jeb ceturtdaļfinālu, bet neapliecināja seno sakāmvārdu "labs nāk ar gaidīšanu" - trīs no četriem nomināli stiprākajiem savu pirmo maču zaudēja. Zaudētāji pārgāja skatītājos, sadalot vietas atbilstoši atlases rezultātiem. Vienīgi pusfinālu zaudētājiem bija dota iespēja pacīnīties savā starpā par trešo vietu, un šo iespēju labāk izmantoja G.Bajārs. Finālcīņā pretī pirmajam čempionam I.Turovskim sēdās A.Rukšāns. Finālam no katras tēmas bija rezervēti atsevišķi jautājumi- varbūt grūtāki, varbūt tikai rūpīgāk apsvērti. Finālcīņas garums 16 jautājumu (citās kārtās- 10 vai 12) nāca par labu čempionam, jo viņš distances vidū atpalika 2:4, tomēr beigās paspēja izlīdzināt rezultātu 5:5. Pagarinājumā mākslas jautājums bija abiem par grūtu, toties 2.jautājumā par " Dievišķo komēdiju" Ivars Turovskis vienīgais spēja saskatīt pareizo līdzību, uzvarēja mačā 6:5 un izcīnīja otro čempiona titulu. Seši labākie dalībnieki tika apbalvoti ar prēmijām, trīs laureāti uzkāra kaklā medaļas, un čempions saņēma arī dekoru ar pūces attēlu - tā sakot, vēl labākai gudrības pilnveidošanai.
Kas attiecas uz jautājumu tēmām, tad liekas, dalībniekiem visgrūtāk padevās māksla un matemātika. Atzīstu, tēmu skaitu vajadzēja pievilkt līdz 16, tad dalībniekiem būtu reālas izvēles iespējas. Šoreiz divās tēmās jautājumu sagatavošana bija uzticēta citiem erudītiem: A.Zaļaiskalne parūpējās par labu līmeni mākslai, I.Šeške - literatūrai, un manuprāt, pasākums ar to kļuva kvalitatīvāks. Liekas, fināla 12 dueļu apjoms ir optimāli samērots ar ziemas dienas garumu. Līgas vadība labprāt uzklausīs priekšlikumus, kā vēl labākā līmenī nākamgad noorganizēt trešo individuālo erudītu čempionātu.
Uldis Apsalons
Piebilde 1.komentāram: Paldies par konstruktīvu kritiku ezeru jautājumā. Precizēju, ka dziļākais ezers Eiropā ir Hornindalsvatnets Norvēģijas D. Tā dziļums ir 514 metri, un neofic. mērījumos esot atrasta vēl dziļāka vieta. Ezera platība ir tikai 50 kv.km.

1 komentārs:

Neaizmirsti Gaujmalu! teica...

Maziņš komentāriņš. Bija jautājums par vienīgo Eiropas ezeru, kas ir dziļāks par 300 metriem. Kā redzams šeit - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_lakes_by_depth Eiropā šādu ezeru patiesībā ir gana daudz, galvenokārt Norvēģijā. Ja nemaldos, tad viens no dalībniekiem arī minēja Komo ezeru, kura dziļums patiesībā ir 410 metri - par 100 metriem dziļāks nekā Ženēvas ezers, kas skaitījās pareizā atbilde.

Jānis Barbans