Pasaules čempionāts erudīcijā 5.jūnijā - Latvijas lokālie rezultāti, seko globālie un reportāžas. Visiem dalībniekiem minēta galvenā summa, atmetot sliktāko kārtu (iekavās - šī atmestā kārta), pēc tam latviešu plūsmas dalībniekiem sekmes katrā kārtā. 1.Maksims Krainovs 98(7), 2.Pēteris Veidemanis 87(5), 3.Ivars Turovskis 80(5), 4.Aleksejs Daņilovs 75(3), 5.Aleksejs Paderins 71(3), 6.Anita Zaļaiskalne 67(2), 7.Andulis Šmidlers 64(1), 8.Sergejs Slobodskojs 63(3), 9.Vladimirs Ļitvinskis 61(5), 10.Gints Rasa 51(3), Andrejs Arhipovs 51(2), Ingrīda Šeške 45(0), Aivars Ančupāns 44(4), Viktors Matrosovs 44(3), Ārijs Irbe 43(2), Jevgeņijs Ravdins 39(1), Ingrīda Žaggere 36(3), Ārija Vāciete 34(1), Jekaterina Gvozda 32(2), Jevgeņijs Kurkovs 29(1), Andrejs Pjatņickis 28(1), Aleksejs Kosmačovs 26(1), Lilija Kalniņa 21(1) = 23 dalībnieki.
Kārtu kārtība: Izklaide-Sports-Vēsture-Zinātne; Kultūra-Dzīvesstils-Mediji-Pasaule
P.Veidemanis 6-12- 13-17 ; 14-9- 5-16
I.Turovskis 6-5- 14-15 ; 14-9- 6-16
A.Zaļaiskalne 5- 2- 11-13 ; 17-11- 6-4
A.Šmidlers 8-1- 9-15 ; 8-5- 7-12
G.Rasa 4-13- 11-5 ; 3-6- 3-9
I.Šeške 3-3- 10-9 ; 10-7- 3-0
Ā.Irbe 3-7- 5-12 ; 5-6- 2-5
I.Žaggere 4-3- 4-8 ; 8-5- 4-3
Ā.Vāciete 4-1- 4-6 ; 6-5- 3-6
L.Kalniņa 3-2- 4-6 ; 1-2- 2-2.
GLOBĀLI: Pasaules čempionāta laureāti: 1.Pets Gibsons (Anglija) 180 punkti no 210(atmests 19); 2.Kevins Ešmens 169(20)(pag.gada čempions); 3.Ronijs Svigerss (Beļģija) 169(18); 4.Tero Kaliolevo (Somija) 166; 5.Olavs Bjortomts (Anglija) 165; 6.Niko Patins (Beļģija) 151. Starp Top20 septiņi angļi un seši beļģi. Igauņu līderis Ove Poders 12.vietā ar 144 p., pirmajā simtā vēl 4 igauņi. Simt punktu līmenis atbilst 120.vietai. Latvijas līderis M.Krainovs ar 98p. 129.v. LEL biedru vietas pasaules mērogā: P.Veidemanis 209, Iv.Turovskis 271, A.Zaļaiskalne 405, A.Šmidlers 442 (pērn 444), G.Rasa 582, I.Šeške 678, Ā.Irbe 694, I.Žaggere 797 (13 cilvēkiem ir pa 36 punkti, starp tiem Ingrīda ielikta pirmā), Ā.Vāciete 827, L.Kalniņa 1004. Sarakstā 1206 dalībnieki, kas ieguvuši vismaz vienu punktu.
Ja summē valsts pārstāvju trīs labākos rezultātus, stabili vadībā Anglija 514, seko Beļģija 467 un Norvēģija 422. Igauņu trio 6.vietā, septītie skoti. Latvijas līderu summa 265 ierindo mūs 17.vietā, tūlīt aiz Austrālijas un Serbijas, toties aiz mums gan Kanāda, gan Krievija. Sarakstā 27 valstis. Šogad piedalījās 34 valstu pārstāvji, bet septiņas valstis pārstāvētas ar 1vai2 sportistiem.
„Piedalīšanās – organizēšana – piedalīšanās” jeb atskats uz 2010.g. pasaules erudīcijas čempionātu
2010. gada 5. jūnijā 23 dalībnieki pulcējās Rīgas Universālās vidusskolas zālē, lai trešo reizi pārstāvētu Latviju Pasaules erudīcijas čempionātā, kurš tiek organizēts jau kopš 2003. gada.( informācija internetā -http://en.wikipedia.org/wiki/World_Quizzing_Championship ). Par čempionāta tehniskajām detaļām sīkāk nerakstīšu, jo tas jau ir pastāstīts U. Apsalona paziņojumā par WQC .
Kā arī iepriekšējos gadus, piedalījās erudīti no kluba Znatoki un LEL, jautājumi tika sagatavoti gan latviešu, gan krievu valodā. Par latviešu valodas variantu paldies Uldim Apsalonam, kurš šogad uzņēmās grūto tulkošanas pienākumu. No savas pieredzes, gatavojot pagājušā gada jautājumus, varu teikt, ka tas prasa daudz laika un pūļu. Subjektīvi izvērtējot čempionāta norisi, jautājumu grūtības pakāpi un savus rezultātus, nonākts pie šādām atziņām:
1. Psiholoģiskais diskomforts, kurš uz brīdi iestājās pēc pirmās piedalīšanās reizes, aptverot savu nezināšanas pakāpi, ir pārvarēts, izprotot čempionāta jautājumu specifiku - tas ir pasaules čempionāts, kurā bez vispārzināmiem faktiem uzsvars tiek likts uz t.s. „lielo” valstu, tautu vai kultūru sadzīvi attiecināmiem jautājumiem. Ja gribam sagaidīt jautājumus par Latviju, mūsu valsts iedzīvotājiem par sevi un Latviju jāatgādina ar tādiem panākumiem kā M. Štromberga uzvara olimpiskajās BMX sacensībās (2009.g. WQC jautājums). Arī jautājumu tematika vai šaurā specifika, par ko savās reportāžās rakstījuši citi, vairs neliekas tik neatbilstoša. Mūsu neinteresēšanās par kādu jautājumu loku, teiksim, datorspēlēm vai džeza mūziku, nenozīmē šīs tēmas neesamību vispār, un, kas liekas viegli vienas informācijas telpas iedzīvotājiem, var būt maz dzirdēts citiem (jautājums par koka rotaļlietu matrjošku vai Vladimiras Dievmātes ikonu).
2. Lai gan minēju, ka čempionāta jautājumu tulkošana ir grūts darbs, tas ir nesis augļus, piedaloties nākošajā gadā ( šajā sakarā gribu aicināt arī citus LEL biedrus iesaistīties kā tulkotājiem). Angļu valodas zināšanas noder arī, meklējot informāciju, jo latviešu valodā par dažām tēmām tā ir visai skopa.
3. Kopumā dalībnieku sasniegumi ir auguši, ja salīdzina uzvarētāju punktu skaitu pa gadiem. Šobrīd grūti teikt, kā startējuši citu valstu pārstāvji, bet ir cerība, ka pirmais rezultāts no Latvijas ieņems augstāku vietu nekā pērn.
4. Rezultātu pamatu labi raksturo LTV spēles VIP nosaukums, proti, veiksme, intuīcija, prāts, tikai vārdu secība būtu jāmaina uz prāts, intuīcija, veiksme. Vismaz es savu iegūto punktu kopsummu varētu sadalīt šādā kombinācijā.
Atgriežoties pie tēmas par uzdevumu un jautājumu sastādīšanu – arī iespēja sagatavot uzdevumus LEL komandu čempionātam, (par kura norisi izsmeļoši ir aprakstīts Baibas reportāžā), izrādījās lieti noderīga, piemēram, zahertortes, kas bija viens no jautājumiem, attēlu es gluži intuitīvi biju sameklējusi interneta „dzīlēs” tieši to, kuru ieraudzīju arī WQC jautājumos.
Cerams, nākošajā WQC dalībnieku skaits būs kuplāks, aicinājums visiem nebaidīties no šāda veida pasākuma, ieguvums ir mērāms ne tikai punktu izteiksmē.
Vēlot visiem LEL biedriem jauku vasaru, Anita Zaļaiskalne
Pasaules čempionāts – no Pilāta platformas
Latvijas zinību krājēji jau trešo gadu piedalās rakstiskajā pasaules čempionātā WQC. Kā lai raksturo šo sacensību? Forma – iznāk klātienes Latvijas mērogā (visi sarodas vienā Rīgas vietā), tomēr neklātienes – pasaules dimensijā (latvieši risina Latvijā, vācieši Vācijā, utml.). Es šogad uzņēmos pārtulkot jautājumus no angļu valodas uz latviešu, un novadīt pašu sacensību kopā ar trim erudītiem Znatoku (Lietpratēju) kluba aktīvistiem. Vairumu jautājumu izdevās pārtulkot raiti ; par dažiem esmu gandarīts, ka izdevās to pašu uzrakstīt saprotamāk; vēl par dažiem esmu priecīgs, ka izdevās atrast pasniegtās atbildes latvisko ekvivalentu. Nu kā lai uzprasa par slimnieku uzvārdā Christmas, ko varētu tulkot 1:1 kā Ziemassvētki? Un viņa vārdā nosaukto slimību, ko latviešu mediķi nekad nesauc par Ziemassvētku slimību? Piestrādājot pie jautājumiem, likās mazliet neatbilstoši, ka šo papīru žūksni cilās un risinās tikai desmit uzņēmīgie.
Ir klāt 5.jūnijs- apgūstam ģeogrāfiju vēl vienam Rīgas objektam- tā ir Universālā vidusskola Ķengaragā. Znatoku kluba ierastais spēles lauks. Skolas zālē ļoti brīvi izvietojas 23 konkursanti, uz skatuves - 4 žūrijas pārstāvji: M.Jermaka, V.Jermaks, J.Šacs un šo rindu autors. Izrādās, latviešu un krievu plūsmai mazliet nesakrīt pirmo četru tēmu izvēle, tātad man komplektā viena tēma jānomaina; te nu labi, ka tikai 10 pārraugāmie. Un 11.35 tiek dots starts pasaules čempionātam. Pēc 55min. brīdinu, ka tuvojas pirmā puslaika beigas, vēl pēc 5min. savācam lapas ar atbildēm,- cik nu kurš aizpildījis. Marina skaidrības labad nolasa pareizās atbildes. Pēc 10min. atpūtas konkursanti saņem otro lapu komplektu. Sākumā tiek atskaņots mūzikas pielikums 4 izklaides jautājumiem, bet redzu, ka publika jau risina globālus jautājumus un klausās mūziku labākajā gadījumā ar vienu ausi. Kamēr konkursanti pūlas ap otrajiem 120, žūrija paspējusi izlabot pirmo pusi. Kā jau dalībniekiem tika paskaidrots, kāda burta kļūda atbildē var tikt piedota, jo arī svešvārdu rakstībā gadās variācijas. Šāgada tiesas praksi varbūt raksturo momenti, ka žūrija pieņēma didžeridū vietā džigeridū, tomēr sērfinga vietā vindsērfingu neakceptējām. Datorekrānā tabulā izvirzās līderu trijotne (kas nemainīsies arī noslēguma tabulā). Pēc otrā puslaika beigām žūrijai pietiek ar pusstundu, lai sasummētu visus rezultātus. Šīs summas gan nav galīgās, vārda "intarsija" novērtēšana tiek atlikta, un vakarā sešu erudītu sasniegumus palabojam par punktu uz augšu; vietu kārtību tas ietekmē tikai otrajā desmitā.
Sacensības sportiskie rezultāti lasāmi augstāk. Trīs sekmīgākie latviešu plūsmas pārstāvji saņēma balvās grāmatas, krievu plūsmā- kalorijām bagātas veltes. Izpalika laureātu fotografēšanās. Pašās beigās pajautāju par Latvijas zonas uzvarētāju, bet Znatoku tiesneši atzinās, ka neko daudz nevar pastāstīt, jo viņš uz Kas?Kad?Kur? spēlēm nākot tikai pirmo sezonu. Izdevās sarunāt īsu rakstisku interviju ar Maksimu Krainovu. Maksims (30gadu) ir dzimis rīdzinieks, absolvējis šo pašu Universālo vidusskolu, pēc tam ieguvis inženiera izglītību, šobrīd strādā IT uzņēmumā. Znatoku klubu atradis patstāvīgi, uzņemts atsaucīgi, un drīz sācis spēlēt komandā ar respektablu nosaukumu AK-74. Kad uzzinājis par rakstisko erudīcijas konkursu, uzreiz nolēmis piedalīties, bet uz uzvaru gan nav cerējis. Pasākumu novērtē: bija interesanti atbildēt uz patiešām interesantiem jautājumiem.
Par Latvijas zonas skaitliskajiem rezultātiem atliek pieminēt, ka šogad vidēji sekmīgākā tēma izrādījās zinātne = 9,2 pareizas atbildes (no30), visgrūtākā - mediji = 4,5 (puse jautājumu par kinofilmām, daudz arī par literatūru), bet starp atmestajām tēmām visbiežāk figurē sports.
Uldis Apsalons
[24.maijā] Sestdien 5.jūnijā notiks rakstiskais pasaules čempionāts erudīcijā – arī tepat Rīgā. Neizmantojot informatīvus palīglīdzekļus, 2 stundu laikā jācenšas atbildēt uz 240 jautājumiem, kas sagrupēti 8 tēmās: kultūra, izklaide, sports, zinātne, dzīvesstils, mediji, vēsture, pasaule. Lielākai daļai jautājumu dots tikai teksts, nedaudziem- klāt attēli vai audio muzikāls fragments. Jautājumi sastādīti visai pasaulei vienādi ; ar Latviju saistīti jautājumi ja būs tad tikai daži. Pasākums notiks Rīgā, Maskavas ielā 273 (Ķengaragā, Rīgas universālā vidusskolā) ; sab.transports no centra tramvajs 7 līdz Ķengaraga ielai (tram.9 brīvdienās nekursē); trol.15 līdz st.Jāņavārti. Sākums plkst.11.00. Interesentus lūdzam savlaicīgi pieteikties, jo katram vajadzēs sagatavot pārdesmit kopijas – rakstiet uz erudits2010@inbox.lv vai zvaniet Uldim Apsalonam 28212364 līdz 2.jūnija vakaram.
Reportāža par iepr.gada sacensību – šajā lapā iepr.gada jūnijā. Globāla informācija angliski www.wqc2010.com/ - arī jautājumu paraugi.
Uldis Apsalons
pirmdiena, 2010. gada 24. maijs
Abonēt:
Ziņas komentāri (Atom)
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru